Jak dobrać długość welonu?

Jak dobrać długość welonu?

Dawniej welon symbolizował czystość panny, która wstępowała w związek małżeński. Dzisiaj jego symboliczna wymowa nie jest już tak oczywista – traktowany jest jako atrakcyjny dodatek do sukni ślubnej.

Welon dobieramy do stylu sukni ślubnej, postury panny młodej, jej wzrostu i proporcji. 

Najczęściej wykonany jest z tiulu. Może być wykończony haftem, koronką bądź delikatną lamówką. Zdarzają się subtelnie obsypane perełkami lub cekinami. Od kilku sezonów popularne są proste welony bez zdobień, za to wpięte ozdobnymi biżuteryjnymi grzebieniami.
Najmodniejsze są długie welony jednowarstwowe, chociaż wciąż cieszą się uznaniem dwuwarstwowe: dłuższa część okala sylwetkę, krótsza zakrywa twarz panny młodej tworząc woal. Ten typ welonów najlepiej sprawdza się w długości do ramion, pasa lub maksymalnie do linii bioder.

Jeszcze kilka lat temu standardowa długość dwuwarstwowego welonu upinanego z koła wynosiła 60 x 40 cm, ostatnio wydłużyła się do 70 x 100 cm.

Oddzielna kwestią jest dobór welonu do odcienia sukni ślubnej. Zapewne już wiecie, że jest kilka odcieni bieli i trzeba zwrócić uwagę, by odcień welonu harmonizował z kolorem sukni. I tak na przykład jeśli do sukni o ciepłym odcieniu wybierze się zimny śnieżnobiały welon, suknia może wyglądać na brudną…

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych długości welonów i przykłady jak je dobierać.

Długości welonów ślubnych

Jak dobrać welon ślubny do sylwetki?

  • Drobnym i niskim paniom polecamy krótsze lub półdługie welony, które nie skrócą sylwetki. Aby wysmuklić sylwetkę wybierz prosty i długi welon.
  • Pamiętaj o prostej zasadzie, by welon nie kończył się w miejscu, które chcesz zatuszować. Jeśli masz szerokie biodra, welon nie powinien kończyć się na ich wysokości, ani mieć lamówek, które dodatkowo przykuwają uwagę.
  • Jeśli masz szerokie ramiona, nie wybieraj welonu do ramion, bo będą wydawały się jeszcze szersze.
  • Bardzo szczupłe panie mogą pozwolić sobie na drapowane tiulowe konstrukcje, upięte i wielowarstwowe zdobione welony. Dodanie objętości w tym przypadku może pomóc wymodelować linię sukni.
  • Jeśli dziewczyna jest wysoka i bardzo szczupła, nie powinna wybierać długim smukłych welonów, bo jeszcze ją wydłużą.
  • Panie o masywniejszej budowie wbrew pozorom lepiej będą wyglądały w bardziej wyrazistych welonach.

 

Welon ślubny do ramion

Welon ślubny do ramion

fot. www.twigsandhoney.com

Krótki i praktyczny welon, często z woalem, czyli warstwą zakrywającą twarz panny młodej. Idealny dla drobnych dziewczyn, pięknie wpisuje się w stylizację z lat 50-tych, kiedy większość kobiet brała ślub w takich welonach. Najczęściej wybierany w modelach krótkich i półdługich sukien, lub do sukien o prostym kroju. Pasuje również do sukienek ze zdobieniami w okolicach biustu i ramion – np. do modeli empire. Jest to długość dobra do sukien prostych w kroju i niezbyt szerokich, lub modeli z zaznaczoną talią i mocno rozkloszowanych, lecz krótkich. Średnia długość takiego welonu to ok. 50 cm.

Często takie welony są mocno spięte u góry, co powoduje że ich forma staje się okrągła – nazywamy to „bubbleveil”.


Welon ślubny do linii biustu

Welon do linii biustu

fot. Pronovias / Flossmann

To popularna długość welonu, który z przodu kończy się właśnie na linii biustu, a z tyłu sięga do pasa. Jest to długość która pasuje do bogatych sukienek – nie przykrywa ich, a jedynie lekko osłania głowę i ramiona. Jego długość wynosi ok. 65 cm.


Welon do łokcia / do talii

Welon do linii bioder

fot. White One / Loretta

Podobnie jak w przypadku poprzedniej długości, ta także jest uniwersalna. Pasuje dziewczynom wysokim, jak i tym drobnym. Model ten pasuje do modeli typu „A” i klasycznego – kończy się tam, gdzie suknia zaczyna się rozszerzać. Pasują paniom o ładnym wcięciu w talii – ozdobione lamówką lub koronką podkreślą właśnie tę część sylwetki. Modele te wyglądają dobrze zarówno jako jedno i wielowarstwowe, mają ok. 70 cm długości.

Welon można z powodzeniem łączyć z innymi ozdobami – opaską, tiarą czy ozdobnymi przypinkami. W takim zestawieniu dobrze sprawdzi się prosty welon z gładkiej tkaniny. Jeśli jest obszyty koronką, musi ona harmonizować z ozdobami na głowie panny młodej.


Welon ślubny do końca dłoni

Welon o długości do końca dłoni

fot. Pronovias / Flossmann

Pasuje do większości sukien. Jest to popularna długość – łatwa w „obsłudze”. Pasuje zarówno do strojnych, jak i tych skromniejszych kreacji – wszystko zależy od  wykończenia welonu. Należy unikać tej długości jeśli kreacja ma długość 7/8 (przed kostkę), bo optycznie skraca to sylwetkę. Taki model welonu ma około metra długości – zależy to oczywiście od wzrostu panny młodej i sposobu jego upięcia.


Welon o długości do kolan

fot. www.destinationweddingmag.com

Welon o długości tzw.”do walca”

Ta długość welonu nie jest jednoznaczna – welon powinien być dłuższy niż do kolan, ale krótszy niż do podłogi. Nie jest to bardzo popularna długość, a szkoda, bo dobrze sprawdza się przy wąskich sukienkach i drobnej budowie sylwetki. Idealny dla osób, które marzą o długim welonie, ale boją się, że długość do ziemi je przytłoczy. Taki welon, określany tez długością do kostek, dedykowany jest sukniom z krótkim trenem.


Długi welon w groszki

fot. www.etsy.com

Welon ślubny do podłogi

Welon tej długości powinien lekko dotykać podłogi, ale nie ciągnąć się za panną młodą. Pasuje do długich sukni, ale bez trenu – powinien kończyć się na równi z suknią ślubną i jedynie muskać podłogę. Dobrze w tej długości wyglądają wyższe panny młode. 


Długość kościelna welonu

fot. White One / Loretta

Welon o tej długości doskonale nadaje się do sukien z trenem i zawsze powinien być nieznacznie dłuższy niż tren. Taki rodzaj welonu pasuje do klasycznych modeli sukien – wysmukla sylwetkę, ale jest rekomendowany raczej dla panien o średnim wzroście i budowie ciała.


Welon katedralny i królewski

Welon o długości katedralnej

fot. www.thetuscanwedding.com

fot. Pronovias / Flossmann

Jak wskazuje nazwa, to welon do ślubu… w katedrze. Bardzo długi tren powinien ciągnąć się za panną młodą. Do takiego welonu pasują dostojne suknie ślubne z długim trenem. W tym przypadku zbyt skromna lub krótka suknia może nie udźwignąć ciężaru gatunkowego welonu. Pannie młodej zdecydowanie przyda się dodatkowa para rąk do pomocy przy ułożeniu go.
Najdłuższe welony, które mamy przyjemność oglądać w przekazach ze ślubów królewskich, mają stosowną nazwę royal i sięgają kilkunastu metrów.


Welon typu mantilla (hiszpański)

Welon hiszpański

fot. Pronovias / Flossmann

Welony hiszpańskie są w kształcie koła obszytego koronką. Mogą mieć różną długość, a najważniejszą zasadą jest, że upina się je wysoko. Pasują do sukien typu rybka lub tych o klasycznym kroju. Najładniej komponują się z sukniami, które mają koronkowe motywy. Są wskazane również dla dziewczyn o mocniejszej budowie – odwrócą uwagę i stworzą idealną oprawę dla prostych i skromnych sukien.

Welony hiszpańskie mogą mieć różną długość. Najpopularniejsza to około 100 cm, ale zdarzają się w tym stylu nawet welony katedralne.

Welony hiszpańskie pięknie wpisują się w styl vintage, mogą być tak subtelnie wpięte, że wyglądają jak położone na głowie. Ozdobna koronka przy twarzy panny młodej może zastąpić jej biżuterię.

-SAG-

Komentarze