Jak upiąć welon do ślubu?

Jak upiąć welon?

Często dziewczyny rezygnują z welonu narzekając, że to dodatek nudny i staromodny. Nic bardziej mylnego – wybór typu welonu ślubnego i sposób jego upięcia często decyduje o finalnym efekcie stylizacji panny młodej. Współczesne welony są naprawdę piękne i różnorodne i istnieje mnóstwo sposobów na to, by je kreatywnie wykorzystać. Ten artykuł to udowadnia!

Kilka ogólnych zasad pomocnych przy wyborze welonu ślubnego:

  • długi, upięty na czubku głowy welon może przytłoczyć sylwetkę drobnej panny młodej
  • długi i prosty welon wysmukli sylwetkę
  • welon wpięty na czubku głowy wydaje się gęstszy (weź pod uwagę wzrost pana młodego)
  • welon wpięty pod kok jest bardzo dziewczęcy – to upięcie polecamy pannom o drobnej sylwetce
  • zbyt gęsty woal będzie rzucał cień na twarz, co może nieciekawie wyglądać na zdjęciach
  • jeśli do kwiatów we włosach dobierasz również welon, najlepszy jest taki bez ozdób
  • welon typu mantilla (hiszpański) upina się na czubku głowy. Trzeba uważać, żeby efekt nie wyglądał jak na świętym obrazku (chyba, że to efekt zamierzony).

 

Przedstawiamy różne sposoby na upięcie ślubnego welonu

Welon upięty nad kokiem

fot. www.twigsandhoney.com

Upięcie welonu ślubnego nad kokiem

Optycznie wydłuży i wysmukli sylwetkę. Welon wpięty nad wysokim kokiem jest dobrym rozwiązaniem dla pań, które mają dużo wyższych partnerów i chcą optycznie zniwelować różnicę wzrostu – tym samym nie jest polecany wysokim i postawnym osobom, bo jeszcze wydłuży sylwetkę. Welon wpięty nad kokiem nie podwyższy Cię, jeśli kok nie będzie umieszczony na czubku głowy, lecz tuż nad karkiem – pasuje to do romantycznych i dziewczęcych stylizacji.

Pięknym dodatkiem do prostego welonu może być ozdobna przypinka do włosów lub tiara.


 

Upięcie welonu ślubnego pod kokiem

Wysoko uczesany kok, szczególnie „a la gniazdo”, pięknie wygląda z podpiętym pod nim welonem. Zarówno długi, jak i krótki wepnij welon pod nim. Do wysoko ułożonych włosów możesz wpiąć efektowny grzebyk lub tiarę, ale wtedy lepiej postawić na gładki, prosty welon. Udrapowany welon hiszpański upięty pod kokiem stworzy fantazyjna i efektowną kompozycję.

Upięcie welonu ślubnego pod kokiem

fot. www.weddbook.com


 

Welon upięty na czubku głowy

fot. www.lover.ly

Welon do ślubu zebrany na czubku głowy

Lekki, półprzejrzysty materiał zebrany i efektownie upięty na czubku głowy? Tym sposobem z tradycyjnego welonu można stworzyć niebanalną i awangardową ozdobę. Cały welon udrapowany jest na wysokości głowy i ledwo sięga ramion. Tak udrapowany welon będzie dobrze wyglądał przy prostych, nowoczesnych stylizacjach – coś dla odważnych panien młodych!


 

Welon ślubny spływający na ramiona

Najprostszy sposób na upięcie welonu to jego subtelne wpięcie tak, by sprawiał wrażenie położonego na głowie (lub rzeczywiście położenie go w przypadku welonów wykończonych cięższą aplikacją), aby swobodnie spływał w dół. Długi, lekki tiul otula całą sylwetkę panny młodej. Takie upięcie pasuje do długich welonów, a także do tych obszytych koronką. Lekko wydłuża sylwetkę panny młodej, sprawiając wrażenie okalającej ją mgiełki. To efektowne rozwiązanie na ślubną ceremonię i sesję zdjęciową może nie sprawdzić się podczas wesela. Wówczas polecamy krótsze modele i tradycyjnie wpięty drugi, dodatkowy welon.

Koronkowe sukienki nawiązujące stylem do mody dzieci-kwiatów to świetny wybór na ślub w lecie – są piękne, a przez swoją lekkość bardzo wygodne. Długi, gładki welon i wianek idealnie wpisują się w styl boho.

Welon do ślubu

fot. Cymbeline

fot. Przewodnik Młodej Pary

fot. Przewodnik Młodej Pary

fot. Vera Wang

fot. Vera Wang


 

Welon typu Bubble Veil

fot. www.etsy.com

Welon ślubny typu „bubble veil”

Popularny sposób drapowania welonu, chociaż jego nazwa nie ma w naszym języku zręcznego odpowiednika. Chodzi o welon, który jest wpinany we włosy za pomocą grzebyka lub spinki, a przez to, że na czubku głowy jest zebrany, opadając na ramiona tworzy okrągły „bąbel”.

W ten sposób upina się welony krótkie i te do pasa – dłuższe mogą niekorzystnie obciążyć sylwetkę panny młodej. Wdzięcznie wyglądają również upięte w ten sposób krótkie woalki.


Welon ślubny Juliet Cup – bardzo romantycznie!

Nazwa – a jakże, pochodzi z szekspirowskiego dramatu, a sam sposób jego upięcia pojawił się w XVI wieku. Wielki powrót nastąpił w latach ’20 i później w czasach hipisów. Welon upina się tak, aby stworzył na głowie panny młodej czepiec. Najefektowniejsze do tego typu upięcia są hiszpańskie mantille z koronkowymi brzegami. Decydując się na Juliet’s Cup lepiej wybrać welon z lekkiej miękkiej tkaniny – szorstki, chropowaty tiul będzie trudny w ułożeniu i może podrażnić skórę na karku i szyi.

Welon typu Juliet's Cup

fot. www.stylemepretty.com


 

Asymetryczne upięcie welonu

fot. www.lover.ly

Welon ślubny upięty asymetrycznie – dla odważnych

To propozycja dla zawadiackich dziewczyn, które nie boją się przełamywania konwencji. Jest to nieco nonszalancka wersja juliet cup, z tym, że welon jest zebrany nie z tyłu, ale z boku. Coś dla artystycznych dusz!


Jak widziecie, sposobów na efektowne upięcie welonu ślubnego jest całkiem sporo. Welon powinien mieć zdobienia takie, jak suknia, lub być do niej dobrany na zasadzie kontrastu – prosty welon do bogatej sukni, i odwrotnie. Zawsze warto stawiać na umiar – jeśli to efektowny welon ma być najważniejszym elementem stylizacji, dobrze przemyślcie to, czy będzie potrzebna biżuteria – zależy to też od sposobu upięcia welonu.

Welon powinien być kolorystycznie dobrany do sukni – NIGDY nie wybierajcie śnieżnobiałego welonu do kremowej sukni, w kwestii kolorystyki odcienie powinny się bezwględnie zgadzać.

Szukajcie, próbujcie, przymierzajcie tak długo, aż znajdziecie ten idealny. Nie bójcie się na tym etapie próbować nawet najbardziej szalonych stylizacji, bo jak pokazuje nasz artykuł – wiele z nich wygląda naprawdę niepowtarzalnie.

Zapisz

Zapisz

Komentarze