Podwiązka ślubna
fot. www.etsy.com / louloudimeli

Podwiązka panny młodej – na szczęście

Co symbolizuje podwiązka?

Ten kuszący talizman ukryty pod suknią ślubną ma wróżyć Młodej Parze szczęście, zgodę i namiętność w rozpoczynającym się właśnie małżeństwie.

Podwiązka panny młodej ma podobno magiczne właściwości. Panna młoda powinna założyć na siebie w dniu ślubu (najlepiej) błękitną podwiązkę i nie zdejmować jej aż do nocy poślubnej.

Podwiązki znane były już w starożytności, jednak to w średniowieczu zrobiły prawdziwą furorę, służąc do podtrzymywania rajstop. Były więc niezbędne na co dzień. Z czasem stawały się coraz delikatniejsze, a jednocześnie coraz mniej praktyczne – dzisiaj właściwie są już tylko ozdobą, wkładaną na specjalnie na ślub.

Podwiązka do ślubu

fot. www.etsy.com/LovelyGarters

Niebieska podwiązka do ślubu

fot. www.etsy.com / SkyeBridal

Kolor podwiązki ślubnej

Teoretycznie podwiązki do ślubu powinny być niebieskie (za słowami angielskiej wyliczanki – „coś starego, coś nowego, coś pożyczonego i coś niebieskiego”) – jeśli wybierzecie podwiązkę w innym kolorze, a chcecie pomóc szczęściu podążając za słowami wyliczanki, można zdecydować się oczywiście na inny niebieski drobiazg lub ozdobić podwiązkę niebieską wstążeczką lub kryształkiem.

Wybierając podwiązkę należy dobrze dobrać jej rozmiar, a nawet wcześniej troszkę w niej pochodzić – nie powinna być luźna, żeby nie zsuwała się z nogi, ani zbyt ciasna, aby jej nie uciskała. Jednocześnie nie powinna zahaczać się o suknię ślubną ani widocznie pod nią odznaczać. To wszystko spowoduje dyskomfort i zamiast o dobrej zabawie, panna młoda będzie myśleć o podwiązce.

Podwiązka dla panny młodej

fot. www.etsy.com / louloudimeli

Ślubna podwiązka

fot. www.etsy.com / ThePerleBridal

Podwiązka do sukien przy ciele

Podwiązki „na bogato” sprawdzają się przy rozłożystych sukniach, ale nie bardzo mogę je sobie wyobrazić pod zwiewnymi sukienkami przy ciele czy z przylegającej koronki – będą przeszkadzały i się odznaczały pod suknią. Wtedy polecam jak najprostszą podwiązkę, koronkową, niemal bez ozdób. I raczej nie na cały dzień. Jeśli i tak widać – zostawcie sobie podwiązkę na noc poślubną.

skromna podwiązka panny młodej

Butik madameallure.pl

Podwiązka w noc poślubną

Według przesądu podwiązkę powinien zdjąć pannie młodej jej świeżo poślubiony małżonek, w trakcie nocy poślubnej. Jeśli uda mu się to zrobić bez użycia rąk, dozgonne szczęście w łóżku murowane! No ciekawe:)

Często panny młode w rodzinie przekazują sobie podwiązkę wraz z kolejnymi ślubami i zapewniają sobie „coś niebieskiego, pożyczonego i starego” w jednym. W końcu tradycja, chociaż zapożyczona:)

Podwiązka do ślubu

fot. www.emilyriggsbridal.com

Niebieskie podwiązki ślubne

fot. www.emilyriggsbridal.com

fot. www.emilyriggsbridal.com

fot. www.emilyriggsbridal.com

-M. Piotrowska-

Komentarze