Ślubne przesądy i obyczaje

Skąd wzięły się ślubne przesądy i obyczaje? Nie do końca wiadomo. Wokół ślubu i wesela narosło wiele przesądów, a wszystkie mają na celu zapewnić młodej parze szczęście, miłość i bogactwo. Można wierzyć lub potraktować je z humorem – niektórzy twierdzą, że nie wierzą, ale szczęściu i tak nie zaszkodzi pomóc…

Data ślubu

Mówi się, że miesiąc, w którym ma odbyć się ślub, powinien mieć w nazwie „r”, co wróży trwałość i harmonię w małżeństwie. Dobry czas to Boże Narodzenie, Wielkanoc i karnawał. Niekorzystny natomiast jest czas adwentu i wielkiego postu. Godzina złożenia przysięgi małżeńskiej powinna być okrągła, np. 12:00.

……………………………………………………………..

Kwiaty do ślubu i ich symbolika

W bukiecie ślubnym róże symbolizują miłość, piwonie nieśmiałość, tulipany mówią „dobrze mi z tobą”, goździki to symbol czystości, storczyki doskonałości a frezje delikatności. Teraz już chyba coraz rzadziej wybiera się kwiaty do ślubu z uwzględnieniem ich symboliki.

……………………………………………………………..

Pogoda w dniu ślubu

Piękna, słoneczna pogoda w dniu ślubu, to marzenie każdej pary młodej. Niesie ona ze sobą pomyślną wróżbę zapewniając przyszłym małżonkom szczęście. Niedobrze jest natomiast, gdy w tym czasie słońce przybierze czerwoną barwę lub gdy słychać grzmoty. Mały deszczyk uważany jest za boże błogosławieństwo.

……………………………………………………………..

Uśmiech i łzy w dniu ślubu

Panna młoda powinna iść do ołtarza ze szczęściem wypisanym na twarzy. Taką drogę bowiem, zapewni sobie na resztę małżeńskiego życia. Jeżeli jednak pojawią się łzy wzruszenia, czy szczęścia, to nie należy ich powstrzymywać, gdyż zamienią się one w wielką radość. Czyli nie ma tego złego…

……………………………………………………………..

Droga do ołtarza

Nie wolno państwu młodym zawracać z drogi do kościoła. Jeśli nawet o czymś zapomnieli, powinni skorzystać z pomocy krewnych lub przyjaciół. Nie powinno się również robić zbyt długich postojów, bo może to zaważyć na życiu małżeńskim.

Młodzi powinni przybyć na ceremonię ok. 10 minut przed wyznaczoną godziną, o ile podpisują dokumenty w trakcie mszy przy ołtarzu. Jeśli robią to wcześniej – powinni zjawić się w kancelarii przynajmniej kwadrans przed godziną ślubu.

Obrączki ślubne i ich znaczenie

Wybór obrączek to rola obojga narzeczonych, natomiast ich zakup powinien sfinansować przyszły pan młody.

Zwyczaj mówi, aby nie nosić obrączek przed ślubem, a gdy zdarzy się, że obrączka wypadnie przy ołtarzu, powinien ją podnieść świadek lub ksiądz.

Aby nie zapeszyć małżeństwa i nie sprowokować złych mocy narzeczona nie powinna jej w ogóle oglądać. Może to uczynić dopiero, gdy poczuje ją na palcu. (Wykonalne?)

……………………………………………………………..

Pocałunek ślubny

Po zakończeniu uroczystości ślubnej, młoda małżonka musi zadbać, aby jej wybranek złożył na jej ustach gorący pocałunek. To zapewni jej wierność małżonka. Oby.

……………………………………………………………..

Ptaki w dniu ślubu

Wypatrzenie przed ceremonią ślubną gołębia lub sroki przynosi szczęście w przeciwieństwie do napotkania na swej drodze wron, czy kruków.

……………………………………………………………..

Sypanie ziarnem, pieniędzmi, płatkami kwiatów w parę młodą

Tuż po zaślubinach para młoda jest obsypywana przez gości ryżem lub jęczmieniem. Ma to jej zapewnić płodność i dostatek, podobnie jak obsypywanie drobnymi pieniążkami – tradycja mówi, że ta osoba z pary, która na końcu zbierze pieniądze, będzie zarządzała rodzinnymi finansami.

……………………………………………………………………………………………

Przewaga w małżeństwie – jak ją zdobyć?

Przewagę w małżeństwie można sobie zapewnić w następujący sposób:

  • kiedy ksiądz przykryje ręce stułą, ta dłoń która znajdzie się na górze, zapewni jej właścicielowi przewagę
  • symboliczne okręcenie partnera wokół siebie, może zapewnić moment, gdy nowożeńcy po skończonej ceremonii odwracają się od ołtarza i zmierzają ku wyjściu
  • gdy przed kościołem posypią się na parę młodą drobne, ten kto szybciej i więcej ich zbierze, będzie w rodzinie „trzymał kasę”
  • przy powitaniu przed domem weselnym, nowożeńcy dostają na tacy dwa kieliszki, z których jeden zawiera wódkę, drugi zaś wodę, ten kto trafi na wódkę, będzie w małżeństwie przewodził.

……………………………………………………………..

Tłuczenie szkła przy pierwszym toaście

Po wypiciu przez nowożeńców pierwszego toastu, powinni rzucić kieliszki za siebie tak, aby rozbiły się z trzaskiem. Jeśli się nie uda, świadek musi podbiec i skutecznie zgnieść kieliszek.

……………………………………………………………..

Przenoszenie panny młodej przez próg

Jeżeli świeżo upieczona małżonka potknie się przekraczając próg domu (również weselnego), ściągnie nieszczęście nie tylko na siebie, ale także na swoją nową rodzinę. Aby ją (i siebie) przed tym ustrzec, małżonek powinien przenieść ją przez próg.

……………………………………………………………..

Pierwszy taniec weselny

Nowożeńcy powinni jako pierwsi pojawić się na parkiecie i jako jedyna para odtańczyć pierwszy taniec. Jeśli młodym plączą się kroki, to w życiu może być podobnie – będą zmierzać w różne strony.

……………………………………………………………..

Tort weselny

Tort jest obowiązkowym elementem wesela. Wróży młodej parze słodkie życie. Ceremonia krojenia tortu przez młodych odbywa się w obecności wszystkich zgromadzonych gości. Pierwszy kawałek tortu młodzi wykrawają najczęściej razem i mąż podaje go żonie. Następny pani młoda podaje mężowi.

Pewnie już zauważyliście, że wśród wymienionych tu tradycji i ślubnych przesądów niektóre są obowiązkowym „punktem programu”,  a na niektóre budzą uśmiech zdziwienia lub rozbawienia?

Zapisz

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :