Treny w sukniach ślubnych – sweep, tren katedralny, watteau czy odpinany?

Tren stanowi przedłużenie sukni ślubnej ciągnące się za nią po ziemi. Dodaje jej elegancji i wysmukla sylwetkę, ale jednocześnie może przeszkadzać w poruszaniu się i być trochę niewygodny, dlatego w większości sukien ślubnych istnieje możliwość podpięcia trenu na czas wesela, już po efektownym rozpoczęciu ceremonii ślubnej. Jakie treny występują w sukniach ślubnych?

Tren sweep

który lekko „zamiata” podłogę. Jest to najkrótszy z trenów, który łatwo podpiąć do sukni ślubnej. Pięknie wygląda zarówno przy szerokich i rozłożystych sukniach, jak i przy wąskich i minimalistycznych.

vivian-back

Suknia Annais Bridal / Celebrity

Tren katedralny

Długi, rozłożysty tren ciągnący się za suknią ślubną. Jest zdecydowanie najtrudniejszy „w obsłudze”.  Takie treny bardzo często wykonane są z koronki lub lekkiego materiału (ze względu na dużą wagę) i okazale prezentują się na zdjęciach. Przed ceremonią warto poprosić druhnę (cóż, czasem kilka druhen), żeby czuwała nad ułożeniem trenu panny młodej. Treny katedralne pasują do sukien o szerokiej spódnicy. I  jak sama nazwa wskazuje, wymagają odpowiedniego majestatu miejsca ślubu. Taki tren w wiejskim kościółku raczej się nie odnajdzie.

San_Patrich_SIDORA_tren-katedralny

Suknia San Patrick / Loretta

Odpinany tren

to bardzo praktyczne rozwiązanie, bo tren można szybko odczepić na czas wesela, aby nie ograniczał ruchu podczas tańca czy zabaw. Często miejsce przypięcia trenu zaznaczone jest kokardą lub broszką. Taki tren przypina się najczęściej na wysokości talii lub tuż poniżej. Najczęściej wykonane są z takiej samej tkaniny co suknia, ale mogą być też zrobione na przykład z koronki.

tren-odpinany-la-sposa

Suknia ślubna La Sposa / Flossmann

Tren watteau

to właściwie coś pomiędzy trenem, peleryną a welonem – zaczyna się przy w górnej partii sukni, np. przy ramiączkach i sięga do ziemi (a czasem nawet dalej). Stosowany jest raczej przy wąskich sukniach z gładkich tkanin. Dodaje im lekkości.

tren-watteau-amy-love

Suknia ślubna Amy Love Bridal / Adeline

 

Zapisz

Zapisz

Komentarze