1. PLAN I WINIETKI

Aby uniknąć problemów ze wskazaniem miejsc przy weselnym stole i wynikających z tego nieporozumień, zaplanuj z wyprzedzeniem rozsadzenie gości i przygotuj bileciki imienne na stoły. Przy wejściu na salę weselną postaw plan przedstawiający rozkład miejsc siedzących z nazwiskami gości.

2. STÓŁ GŁÓWNY

Honorowe miejsca pośrodku stołu zawsze zarezerwowane są dla Nowożeńców. Przy stole głównym w kolejności mogą zasiąść: ŚwiadekMatka pana młodegoOjciec pana młodego – centralnie: Panna młoda i Pan młodyMatka panny młodejOjciec panny młodejŚwiadkowa lub w pierwszej kolejności świadkowie, a następnie rodzice.

W wersji najmniej oficjalnej obok młodej pary i świadków siedzą najbliżsi przyjaciele młodej pary.

stoly_mieszaneustawienie stołów mieszanych z przykładowym rozsadzeniem gości


stoly_t_u1 – ustawienie stołów w literę „T”, 2 – ustawienie stołów w literę „U”


stoly_okragleustawienie stołów okrągłych z przykładowym rozsadzeniem gości


stoly_l_obirkt_zam3 – ustawienie stołów w literę „L”, 4 – ustawienie stołów „obiekt zamknięty”


stoly_mustawienie stołów w literę „M” z przykładowym rozsadzeniem gości

 

3. NAJBLIŻSZA RODZINA

Posadź najbliższą rodzinę jak najbliżej stołu głównego. Ważne, aby kobiety i mężczyźni zostali posadzeni na przemian. Wskazując miejsca pozostałym członkom rodziny oraz gościom zwróćcie uwagę, aby nie stworzyć wyizolowanych grupek, które będą bawiły się jedynie we własnym gronie.

4. WIEK

Nie sadzajcie obok siebie osób mocno zróżnicowanych wiekowo, gdyż mogą mieć kłopot ze znalezieniem wspólnych tematów. Najlepiej posadzić obok siebie osoby, które się znają i są w podobnym wieku.

5. KONTAKTY MIĘDZY RODZINAMI

Zastanówcie się nad takim przydziałem miejsc, aby reprezentanci obu rodzin mogli nawiązać wzajemne kontakty i bliżej się poznać.

6. SKONFLIKTOWANI GOŚCIE

Pamiętajcie o konfliktach między zaproszonym gośćmi. Osoby, które są skłócone nie powinny siedzieć przy tym samym stole. Jeśli jest to możliwe usadźcie ich plecami do siebie. Jeżeli jednak musi to być jeden długi stół, to pamiętajcie – zawsze po dwóch stronach stołu i w jednej linii, nigdy naprzeciw siebie.

7. STÓŁ DLA DZIECI

Ustalcie, czy na weselu będą także dzieci. Jeśli tak to zorganizujcie im osobny stolik (blisko łazienki) z nieco odmiennym menu i sporą ilością napojów bezalkoholowych.

8. STÓŁ DLA OBSŁUGI

Pamiętajcie o miejscach dla pozostałych uczestników przyjęcia – konsultanta ślubnego, członków orkiestry, kamerzysty, fotografa, itp.

9. ILOŚĆ MIEJSCA PRZY STOLE

Zadbajcie o to, aby każdy z gości miał swobodny dostęp do swojego miejsca. Stoły nie mogą stać zbyt blisko siebie i zbyt blisko ścian. Jeśli na sali stoi długi rząd prostokątnych stołów, zobaczcie czy nie wygodniej rozdzielić je i zrobić przejścia między nimi tak, aby goście nie musieli obchodzić stołów dookoła. Krzesła mają ok. 40-50 cm szerokości, jednak pomiędzy nimi powinno się zachować trzydziestocentymetrowe odstępy. Zwróćcie też uwagę na krzesła, które stoją przy łączeniu stołów, aby krzesło nie stało przy nodze stołu – nikt nie chciałby spędzić całego przyjęcia w tak niewygodnej pozycji. Przeanalizujcie to, co mówi właściciel sali – jeśli wydaje się Wam ona mała, a właściciel przekonuje, że mieści się w niej 140 osób, lepiej zmierzyć stoły i dokładnie wszystko przeliczyć, aby Wasi goście nie siedzieli ściśnięci, a stolik dla kuzynostwa nie stał w przedsionku.

Przygotowaliśmy dla Was infografiki, które orientacyjnie pozwolą wam oszacować, ile osób zmieści się przy stołach weselnych:

Kwadratowe stoły weselne:

stoly_weselne_prostokatne


 Okrągłe stoły weselne:

Przy stołach weselnych zmieści się mniej osób niż w tej samej sali przy kwadratowych. Jeśli jest podane, że sala mieści np. 150 osób, należy założyć, że przy okrągłych stołach zmieści się ok. 130 osób. Często stół pary młodej jest wyróżniony dodatkową dekoracją.

stoly_weselne_okragle