Pierwsza pomoc dzieciom i niemowlakom

Pierwsza pomoc dzieciom i niemowlakom

PMP: Skąd pojawił się pomysł, aby zwrócić uwagę młodych par na szkolenia z zakresu pierwszej pomocy niemowlętom i dzieciom?

STREFA BEZPIECZEŃSTWA: W branży szkoleniowej z zakresu pierwszej pomocy jestem już prawie 3 lata. W ciągu tego okresu zaobserwowałam wzrost zainteresowania zagadnieniami z zakresu pierwszej pomocy dzieciom i niemowlakom, zwłaszcza tematyki zadławień i zatrzymań krążenia.

Podczas stresującej sytuacji często nie potrafimy myśleć racjonalnie. Dlatego tak ważne są ćwiczenia praktyczne na specjalistycznych fantomach, dzięki którym wyrabiamy u siebie pamięć mięśniową. Po szkoleniach wielokrotnie dostawaliśmy informacje zwrotne, z podziękowaniami za przekazaną wiedzę, która niedługo później się przydawała. Życie ludzkie jest bezcenne, a czas przekazania podstawowej wiedzy do jego uratowania – krótki.

Coraz częściej na szkolenia pediatryczne (dzieci i niemowlaki) przychodzą pary, które dostały Zaproszenia-Vouchery na szkolenia zamiast np. kwiatów. Jest to znakomita inwestycja na przyszłość.

Pierwsza pomoc niemowlakom - ratownik medyczny zaprasza na kurs

PMP: W takim razie, co w przypadku, kiedy rodzice zostawiają pod opieką swoje pociechy?

STREFA BEZPIECZEŃSTWA: Bardzo słuszne pytanie. Coraz częściej młodzi rodzice decydują się na szybki powrót do pracy, potrzebują odpocząć od obowiązków domowych, zostawiając swoje skarby pod opieką innych zaufanych osób m.in. babci, dziadka, opiekunki. Warto w takiej sytuacji pomyśleć o wysłaniu na szkolenie właśnie ich. Można także zorganizować szkolenie w domu, zwołując wszystkie osoby, które docelowo mogą zostać z pociechą.

PMP: Jaka jest według Pani grupa docelowa szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy dzieciom i niemowlakom?

STREFA BEZPIECZEŃSTWA: Szkolenie jest kierowane dla wszystkich. Nikt nie zna dnia ani godziny, kiedy zostanie postawiony przed faktem i będzie musiał wykonać podstawowe czynności
z zakresu pierwszej pomocy, również dzieciom i niemowlakom. Warto wziąć pod uwagę, że podczas ratowania życia dzieci i niemowląt stopień stresu i emocji jest znacznie wyższy,co nie ułatwia podejmowania często kluczowych decyzji. Dlatego bardzo często podczas zapytań o ofertę na szkolenie podstawowe, w którego zakres wchodzi pierwsza pomoc u osób dorosłych, polecamy dołożenie zagadnień związanych z tymi najmniejszymi i najsłabszymi, jakimi są dzieci i niemowlęta.

Oferujemy szkolenia podczas których wykonujemy głównie ćwiczenia praktyczne, więc nie ma mowy o siedzeniu i słuchaniu, ale o aktywnym udziale, z wykorzystaniem fantomów różnych
grup wiekowych.

Szkolenia z pierwszej pomocy dzieciom i niemowlakom Strefa Bezpieczeństwa

 

PMP: Czy mogłaby Pani przytoczyć przykłady kiedy rodzice/opiekunowie zgłaszali potrzebę omawianych szkoleń?

STREFA BEZPIECZEŃSTWA: Jak najbardziej. Pewnego dnia podczas szkolenia jedna z pań z wrocławskiej szkoły podstawowej, opowiadała sytuację zadławionego chłopca:

„(…) i widzę jak robi się czerwony, podchodzę i go klepię i klepię i klepię, no i jak się zdenerwowałam i tak mocno klepnęłam, że wyleciało” – to był akurat przykład, kiedy działanie było jak najbardziej prawidłowe, jednak brak kontaktu z fantomami i możliwością ćwiczenia m.in. siły uderzenia, sprawiły, że początkowe uderzenia między łopatkami były nieefektywne.
Kolejnym przykładem była również pani ze szkolenia rozszerzonego o zagadnienia dotyczące pierwszej pomocy u dzieci i niemowląt:

„(…) wchodzę do pokoju i widzę, że moja córka chyba się dławi, bo cała bordowa i nie może nabrać powietrza. Spanikowana biegałam po domu krzycząc DŁAWI SIĘ, DŁAWI SIĘ! Jednak nad emocjami zapanowała moja mama. Jako osoba doświadczona w takich sytuacjach z dziećmi, wzięła ją, obróciła nogami do góry i klepała po plecach aż wypadła wisienka.”

W tej sytuacji na szczęście też się udało, jednak technika wykonania według opowiadań była dość niebezpieczna, co tłumaczymy z detalami i pokazujemy na spotkaniu. Po szkoleniu zawsze jest czas na rozmowy z uczestnikami, a oni bardzo chętnie dopytują i opowiadają swoje historię. Czasami dramatyczne, jednak częściej kończące się „happy endem”, jak historie powyżej.

Marlena Kańtoch
Strefa Bezpieczeństwa
ul. Bezpieczna 65/9
51-114 Wrocław
+48 531 634 624
szkolenia@strefabezpieczenstwa.edu.pl
www.strefabezpieczenstwa.edu.pl

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :