Treny w sukniach ślubnych

Treny w sukniach ślubnych – sweep, tren katedralny, watteau czy odpinany?

Tren stanowi przedłużenie sukni ślubnej ciągnące się za nią po ziemi. Dodaje jej elegancji i wysmukla sylwetkę, ale jednocześnie może przeszkadzać w poruszaniu się i być trochę niewygodny, dlatego w większości sukien ślubnych istnieje możliwość podpięcia trenu na czas wesela, już po efektownym rozpoczęciu ceremonii ślubnej. Jakie treny występują w sukniach ślubnych?

Tren sweep

Tren sweep lekko „zamiata” podłogę. Jest to najkrótszy z trenów, który łatwo jest podpiąć do sukni ślubnej. Pięknie wygląda zarówno przy szerokich i rozłożystych sukniach, jak i przy wąskich i minimalistycznych.

Biała romantyczna suknia ślubna
Elizabeth Passion / Flossmann Bridal

Tren katedralny

Długi, rozłożysty tren ciągnący się za suknią ślubną. Jest zdecydowanie najtrudniejszy „w obsłudze”.  Takie treny bardzo często wykonane są z koronki lub lekkiego materiału (ze względu na dużą wagę) i okazale prezentują się na zdjęciach. Przed ceremonią warto poprosić druhnę (cóż, czasem kilka druhen), żeby czuwała nad ułożeniem trenu panny młodej. Treny katedralne pasują do sukien o szerokiej spódnicy. I  jak sama nazwa wskazuje, wymagają odpowiedniego majestatu miejsca ślubu. Taki tren w wiejskim kościółku raczej się nie odnajdzie.

Suknia ślubna z kolecji Anne-Mariee 2022 Flossmann
Suknia z trenem katedralnym / Flossmann Bridal

Odpinany tren

Odpinany tren to bardzo praktyczne rozwiązanie. Można go szybko odczepić na czas wesela, aby nie ograniczał ruchu podczas tańca czy zabaw. Często miejsce przypięcia trenu zaznaczone jest kokardą lub broszką. Taki tren przypina się najczęściej na wysokości talii lub tuż poniżej. Najczęściej wykonane są z takiej samej tkaniny co suknia, ale mogą być też zrobione na przykład z tiulu czy koronki.

Oryginalne suknie ślubne z kolekcji Agora Celebration 2021
Odpinany tren / Agora Celebration
Suknia ślubna z odpinanym trenem / Wona Concept

Tren watteau

Watteau to właściwie coś pomiędzy trenem, peleryną a welonem – zaczyna się przy w górnej partii sukni, np. przy ramiączkach i sięga do ziemi (a czasem nawet dalej). Stosowany jest raczej przy wąskich sukniach z gładkich tkanin. Dodaje im lekkości.

Tren wateau w sukni ślubnej / Flossmann Bridal
Suknia s trenem watteau / Berta Bridal

Zapisz

Zapisz

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :