Ślub humanistyczny na świeżym powietrzu

Ślub humanistyczny

Ślub w kinie, ślub na rowerze, a może romantyczna ceremonia nad brzegiem jeziora, gdzie młodzi składają sobie samodzielnie napisaną przysięgę? Tak wygląda ślub humanistyczny.

Śluby humanistyczne istnieją w Polsce od 2007 roku. Jak nazwa wskazuje – w centrum ceremonii znajduje się człowiek – jego system wartości, doświadczeń i pragnienia. Ceremonia ma podkreślić to, co dla pary jest najważniejsze – miłość, poświęcenie, równość, twórczość czy tolerancję w związku. Śluby humanistyczne mogą być zawierane pomiędzy dwiema dorosłymi osobami (także tej samej płci), ale nie mają mocy prawnej – trzeba swój związek potwierdzić w urzędzie stanu cywilnego.

Prowadzeniem ceremonii w Polsce zajmuje się Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. Ślub poprzedza spotkanie z mistrzem ceremonii, podczas którego sprawdza się czy intencją pary młodej jest rzeczywiste „bycie rodziną” i ustalenie przebiegu ceremonii. Zazwyczaj wychodzi się od omówienia standardowej procedury, którą młodzi mogą zmienić według własnych życzeń. Mogą w nią wpleść ulubioną muzykę, stroje, hobby, zrobić ją w ukochanym miejscu i samodzielnie wybrać treść przysięgi. Ważne jest, aby para decydująca się na taki rodzaj ceremonii była świadoma, co oznacza ślub humanistyczny i pewna podejmowanej decyzji.

Dla kogo jest ślub humanistyczny?

  1. Dla osób, które są w związku ale nie chcą (lub nie mogą) go sformalizować, a chciałyby uroczyście złożyć sobie przysięgę i świętować ten dzień w gronie rodziny i przyjaciół.
  2. Dla tych, dla których ślub cywilny to za mało – ślub humanistyczny ma bardziej rozbudowaną i uroczystą formę. Urządzając go w plenerze można połączyć ze sobą te dwie ceremonie.
  3. Dla tych, którzy wzięli ślub bez gości, a chcieliby w ich obecności potwierdzić i świętować zawarcie związku małżeńskiego.
  4. Dla wyznawców różnych religii czy osób pochodzących z odmiennych kultur. Nie jest to co prawda ceremonia religijna, ale można połączyć różne symbole czy tradycje, co czasem w tradycyjnej świątyni mogłoby być trudne do zrealizowania.

Ile kosztuje ślub humanistyczny?

Koszt ślubu humanistycznego to koszt 300-400 zł. Jest to opłata za przygotowanie scenariusza i obsługa ceremonii. Można też powierzyć mistrzowi ceremonii kompleksową organizację
ślubów – wtedy ceny ustalane są indywidualnie. Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów stara się o to, aby w przyszłości śluby humanistyczne mogły być również zawierane w trybie konkordatowym.

Komentarze