Nazwisko po ślubie

Zmiana nazwiska po ślubie

W trakcie przygotowań do ślubu zdajemy sobie sprawę  jak wiele zmieni się po nim w naszym życiu. Wspólne mieszkanie, wspólne finanse, a także – w większości dotycząca kobiet – zmiana nazwiska.

O tym, jakie nazwisko będziemy nosić po ślubie decydujemy przez oświadczenie złożone przed urzędnikiem w USC. Możemy zmienić nazwisko na nazwisko współmałżonka, dołączyć do niego drugi człon, bądź pozostać przy swoim dotychczasowym nazwisku. Niedopuszczalna jest tylko wymiana nazwisk między małżonkami.

Czy po ślubie przyjąć nazwisko męża, czy zostać przy swoim?

W Polsce według tradycji, to właśnie kobieta po ślubie zmienia swoje nazwisko na nazwisko męża. Panowie bardzo często podchodzą do sprawy honorowo i zależy im na tym, aby żona przejęła po ślubie ich rodowe nazwisko.

A może przyjąć nazwisko dwuczłonowe?

Coraz więcej kobiet decyduje się na pozostanie przy swoim panieńskim nazwisku lub, idąc na kompromis, dodają do niego nazwisko męża. Szczególnie, gdy kobieta ma na koncie spory dorobek zawodowy czy artystyczny. Zmiana nazwiska nie zawsze jest tu taka prosta – czasem wygodniej jest pozostać przy swoim panieńskim nazwisku bądź dodać do niego drugi człon.

Niektóre kobiety czują się bardzo związane ze swoim nazwiskiem i po prostu nie chcą się od niego odcinać – wiąże się to z poczuciem niezależności, indywidualności, a przyjęcie nazwiska męża niektórym kobietom wydaje się być staroświeckie. W przypadku kolejnego małżeństwa lub gdy zawiera się ślub w czasie „drugiej młodości” silne poczucie własnej tożsamości też może przeważyć nad pozostaniem przy dotychczasowym nazwisku.

Czasem, np. w przypadku ślubu z obcokrajowcem, kobieta zostaje przy swoim nazwisku, gdyż to obco brzmiące nie zawsze pasuje do imienia bądź jest trudne w wymowie i pisowni.

Zdarza się, że mężczyzna przyjmuje nazwisko żony – najczęściej ma to miejsce gdy jego nazwisko nie podoba mu się, jest mało poważne bądź w okolicy nie cieszy się dobrą opinią. Zdarzają się jednak sytuacje gdy para decyduje się na przyjęcie nazwiska żony bez żadnych specjalnych powodów.

Jakie nazwisko będą nosić dzieci?

Dzieci zgodnie z prawem noszą nazwisko obojga rodziców (w przypadku, gdy rodzice mają jedno nazwisko, jest to nazwisko będące nazwiskiem obojga małżonków). Przy składaniu oświadczenia o nazwiskach małżonków określa się także nazwisko przyszłych dzieci. Można to zmienić przy sporządzaniu aktu urodzenia. Do ukończenia trzynastego roku życia rodzice mogą zdecydować o zmianie nazwiska dziecka. Po tym okresie potrzebna jest jego zgoda.

P.s. Dowcipna inspiracja od mojego ulubionego komentatora rzeczywistości Andrzej Rysuje >> który jakiś czas temu tak oto, w swoim stylu ogłosił na facebooku zamiar ożenku:

Andrzej Rysuje czyli nazwisko a ślub

-M. Piotrowska-

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Komentarze