Dress code savoir-vivre eleganckiego mężczyzny

Dress code dla mężczyzn coraz częściej dotyczy zaproszeń na śluby, w których można znaleźć wskazówki co do stroju. Wiąże się to z charakterem i miejscem przyjęcia, dlatego jeśli zobaczycie sformułowanie typu „black tie”, powinniście wiedzieć z czym ono się wiąże i postarać się spełnić prośbę odnośnie mniej czy bardziej formalnego stroju. W biznesie to podstawa – strój jest wizytówką mężczyzny, dlaczego więc nie miałby nią być w przypadku ślubu?

Black Tie – formalny strój wieczorowy

Na strój określany mianem Black Tie składają się: czarna muszka, smoking, biała koszula, lakierki i opcjonalnie pas smokingowy.

 1. Czarna marynarka z atłasowymi lub jedwabnymi klapami w marynarce
 2. Czarna muszka
 3. Biała koszula smokingowa z łamanym kołnierzykiem
 4. Czarny pas smokingowy, jedwabny, zawiązywany tak, by zakryć obszar, w którym koszula włożona jest w spodnie lub kamizelka
 5. Spinki do mankietów
 6. Czarne spodnie z jedwabnym bądź atłasowym lampasem
 7. Czarne skórzane buty typu oxford, lakierki

Standardowo obowiązuje jednorzędowa marynarka na jeden guzik. Opcjonalnie: butonierka i poszetka. Gładką koszulę można zamienić na koszulę z plisami. Talia nie może być odkryta.

Black Tie Optional – styl formalny, koktailowy

Jeśli strój oficjalny nie jest określony jako Black Tie, możesz zostawić spinki do mankietów i pas w domu. Oznaczenie „business formal”, „cocktail” lub „black tie optional” oznacza, że powinieneś włożyć garnitur. Dress code mężczyzny obowiązuje przy każdej okazji, na którą wkładasz garnitur.

 1. Muszka nie musi być czarna
 2. Kwiatowa ozdoba w butonierce
 3. Bez pasa smokingowego
 4. Krawat zamiast muszki
 5. Biała chustka w poszetce
 6. Garnitur ciemnoszary zamiast czarnego umożliwia pewną elastyczność w doborze dodatków w neutralnych kolorach zbliżonych do koloru garnituru, koszula może by również z plisami.

Strój zależy od charakteru okoliczności, ważne by był dopasowany na miarę do sylwetki.

Black Tie Creative – styl biznesowy

Przy swobodnym przyjęciu, baw się kolorem i wybierz klapy, które będą dla Ciebie najlepsze. Niech Twój własny styl podkreślą szczegóły, takie jak odważna muszka lub poszetka.

 1. Klapy szalowe
 2. Krawat zamiast muszki
 3. Garnitur w jednolitym ciemnym kolorze
 4. Muszka w pasującym kolorze
 5. Marynarka w kolorze z kontrastującymi klapami
 6. Slimowane spodnie
 7. Ciemnobrązowe buty wingtips, to rodzaj butów z zaokrąglonym dziurkowanym czubkiem

Dopuszczamy tu kreatywne podejście do stroju. Koszula może być również z plisami.

Rodzaje klap w marynarkach

Klapy otwarte to klasyka, klapy zamknięte i szalowe mają fajne nowoczesne wibracje, które mogą być w Twoim stylu.

Męska kamizelka

Ramiona męskiej kamizelki powinny zawsze przylegać do ciała. Jeśli wkładasz kamizelkę pod marynarkę, kamizelka ma zakrywać koszulę nad paskiem spodni. W kamizelce jednorzędowej zostawiamy rozpięty dolny guzik. W dwurzędowej wszystkie guziki są zapięte.

Szerokość i długość krawata

Szerokość krawata powinna korespondować z szerokością klap marynarki, które z kolei dopasowujemy do szerokości ramion. Krawat sięga połowy klamry od paska przy spodniach.

Przypinka z frezji do garnituru pana młodego
fot. flowerona.com

Butonierka, poszetka i brustasza

Butonierka to niewielki otwór na guzik w klapie marynarki. Poszetka jest ozdobną chusteczką wkładaną do górnej kieszonki w marynarce (brustaszy). Brustasza to właśnie wspomniana mała kieszonka zewnętrzna w marynarce.

Zobacz szerszy wpis o butonierce, brustaszy i poszetce >>

Oksfordy do ślubu

Czarne oksfordy do ślubu Brogs Wrocław

Dress code mężczyzny to również odpowiednio dobrane obuwie. Oksfordy należą do najbardziej eleganckich butów męskich. Mają zamkniętą przyszwę, górną część wykonaną z jednego kawałka skóry lub mają przeszycia w przedniej części buta. Występują zarówno bez zdobień, jak i z charakterystycznymi dla tego fasonu dziurkami (we Francji nazywa się je richelieu). Charakteryzują się węższymi noskami i doskonale pasują do garnituru. Nie są natomiast odpowiednie do stylu nieformalnego.

Zapisz

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :