Amerykański łuk ślubny w dekoracjach

Amerykański łuk ślubny i jego warianty

Zapewne znacie go z wielu filmów i zdjęć amerykańskich (i nie tylko) ślubów w plenerze. Ale czy wiecie skąd wzięła się ta tradycja i jak różnie można ją interpretować?

Źródłem jest żydowska tradycja, w której młoda para składa sobie przysięgę małżeńską pod baldachimem zwanym chuppah (w dosłownym tłumaczeniu koc i ochrona). Rozciągnięta na czterech filarach tkanina, elementy modlitewne, czasem też ulubione przedmioty narzeczonych, składają się na symboliczną oprawę zaślubin w plenerze, jak i w środku. Konstrukcja ta jest bardzo ważna w ślubach żydowskich i symbolizuje pierwszy wspólny dom, namiot Abrahama, gościnność patriarchy i boski autorytet. Tu urywam wyjaśnienie, bo o tradycji ślubu żydowskiego innym razem:)

Houppa de mariage
mazelmoments.com

Houppa de mariage czyli łuk ślubny

W wersji niekoniecznie, a nawet rzadko związanej z wyznaniem houppa de mariage czyli łuk ślubny symbolizuje przyszły pierwszy dom, który stworzy ślubująca pod nim młoda para. Tutaj więc spotyka się stara żydowska tradycja i zapożyczenie jej elementu do tradycji świeckiej, jako że bramy i baldachimy wykorzystywane są najczęściej na ślubach cywilnych w plenerze – przynajmniej w Europie.

I to chyba tyle o symbolice, za to o stronie dekoracyjnej można by pisać całe rozdziały…

Podstawę chuppah tworzą cztery filary, ale w wariantach łuków ślubnych, jak sami widzicie,  jest mnóstwo konstrukcji opartych na dwóch ramionach, a czasem nawet trudno mówić o łuku, gdy elementy łączy się pod kątem prostym. Solidne baldachimy-namioty mają w swojej ofercie najczęściej konsultanci ślubni i floryści, bo oprócz elementu estetycznego dochodzi kwestia bezpieczeństwa w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Za to na ślubach w ogrodzie można wykorzystać i ozdobić naturalnie występujące drewniane i metalowe elementy.

Florystyczny łuk ślubny jest oczywiście najbardziej popularny. Kwiaty i ozdoby dobiera się do kolorystyki oprawy ślubnej, pory roku (poprzez wykorzystanie dziko rosnących roślin i sezonowych kwiatów), stylu ceremonii. Wykorzystuje się charakterystyczne motywy przewodnie, wpina lampiony, tiul, lejące tkaniny lub wstążki.

Dekoracja ślubu w plenerze z kwiatów
llphoto.com
Łuk florystyczny na ślub w plenerze
heartofcolor
Czerwony łuk ślubny w plenerze
carolinetran.net
Łuk kwiatowy ze świecznikami
alyssamaloof.com

Dekoracje z żywych kwiatów na ślub w plenerze

Wykorzystanie naturalnej przestrzeni do udekorowania bogatego lub minimalistycznego monochromatycznego łuku ślubnego:

Ślubny łuk z żywych kwiatów
signaturemaui.com
Minimalistyczny łuk florystyczny
chantelmarie.com

Pocałunek pod łukiem ślubnym przynosi oczywiście szczęście, a dekoracje z origami czy papierowych pasków nie muszą odbierać powagi ceremonii, jeśli trafiło na parę młodą z poczuciem humoru…

Amerykański łuk ślubny z origami
derekmartinezphotography.com
Amerykański łuk ze wstążkami
brintonstudios.com
Dekoracja ślubna z papieru
stonecrandall.com
Minimalistyczny łuk z papieru na ślub w plenerze
jordanbrittley.com
Amerykański łuk z papierowych kwiatów
pizzazzerie.com

Symboliczne łuki ślubne wkradły się także do stylu boho.

Minimalistycznie, stylowo, jakoś miło jest zaznaczyć miejsce składania przysięgi lub kącik na kreatywne zdjęcia ślubne, prawda?

Łuk ślubny boho

Amerykański łuk ślubny boho w plenerze
hellomay.com.au

Ślub industrialny tez może coś „wyciągnąć” z tradycji i w gustowny sposób podkreślić symbolikę houppa de mariage.

Dekoracja ślubu industrialnego
ams-photo.com

A może łuk dla zakochanych w sobie i książkach?

Pocałunek młodej pary pod bramą z książek
bookriot.com

I jeszcze jedna warta odnotowania wersja łuku, a bardziej chyba bramy ślubnej

Piękne wmontowane w plenerze drzwi – najczęściej rustykalne, które też mają symbolizować wejście w nową rodzinę, do własnego wspólnego domu.

Drzwi w plenerze dekoracja ślubna
adambarnes.com
Rustykalne drzwi dekoracja na ślub w plenerze
carolinejoy.comblog
Drzwi jako amerykański łuk ślubny
cbaronphotography.com

Jak widzicie wychodząc od starej żydowskiej tradycji docieramy do wersji minimalistycznej ślubnego łuku – patyka z paskami papieru, ale czy to odbiera mu urok i zatraca symbolikę? Chyba nie – po prostu wpisuje się w inną estetykę. Niekwestionowaną zaletą tych inspiracji jest DIY czyli „trochę drutu, patyki, kwiaty, trochę wysiłku i wyobraźni” i mamy gotowy łuk ślubny warty zachodu – nawet dla samych zdjęć ślubnych:)

– SAG-

Zapisz

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :