Goście weselni co wypada a co nie?

Czy goście weselni mają obowiązki? Tak! A najważniejszy, to dobrze się bawić!

Przygotowaliśmy dla Was listę: co warto, a czego nie należy robić będąc gościem weselnym. Pamiętajcie, że to, jak wypadnie wesele w ogromnej mierze zależy właśnie od gości, i że to głównie dla nich młodzi przygotowują przyjęcia.

Odpowiedz na zaproszenie

Jeśli podana jest prośba o potwierdzenie (R.S.V.P.), koniecznie potwierdź swoją obecność lub powiadom o nieobecności.

Przeczytaj dokładnie zaproszenie

Jeśli w zaproszeniu nie ma wymienionych dzieci to znaczy, że przychodzimy bez nich. W przypadku, gdy nie macie możliwości znalezienia opieki dla dzieci, grzecznie wytłumaczcie swoje położenie nowożeńcom i zapytajcie, czy możecie je zabrać.

Nie spóźnij się i wyłącz telefon

Lepiej przybyć wcześniej niż później. Dotyczy to szczególnie ceremonii ślubnej. Wielkie wejście zarezerwowane jest dla młodych, nie dla gości.

Nie przychodź na wesele ze złym nastawieniem

— jeśli czujesz zniechęcenie na samą myśl o zabawie — lepiej znajdź grzeczną wymówkę i zostań w domu.

Przygotuj ryż i trochę grosików

Zdarza się, że nikt o tym nie pomyśli i nie zadba wcześniej o ten drobny, ale jak bardzo zakorzeniony w tradycji detal.

Ubierz się odpowiednio do okazji

Przyjęło się, że panie unikają sukienek w kolorach czarnym i białym, który zarezerwowany jest dla sukni panny młodej. Oczywiście zdarzają się odstępstwa, najlepiej po konsultacji z przyszłą młodą.

Pogratuluj rodzicom pary młodej

Dla nich to także wielkie przeżycie.

Nie zapominaj o prezencie dla pary młodej

Wielu gości przyjmuje zasadę „zastaw się, a postaw się”, a niekoniecznie o to chodzi. Nie zaprasza się gości dla prezentów czy pieniędzy, ale niegrzecznie jest przyjść z pustymi rękoma. Prezent nie musi być drogi, zawsze natomiast elegancko zapakowany, z dołączoną kartką z życzeniami.

Nie przynoś wielkich prezentów na salę weselną

Jeśli masz prezent o dużych gabarytach, lepiej podarować go wcześniej, przywożąc go młodym do domu. Po zakończonej imprezie na sali weselnej i tak będą mieli mnóstwo rzeczy do zabrania.

Usiądź tam, gdzie przydzielono Ci miejsce

Gdy wszyscy chcą zasiąść do obiadu, nie próbuj szukać innego miejsca. Plan rozsadzenia gości to misterna układanka, którą niełatwo złożyć tak, aby zadowolić wszystkich. Po obiedzie będziesz mógł spokojnie przesiąść się w pobliże znajomych, bo i tak wiele osób tańczy lub zmienia swoje miejsca.

Zapomnij o antypatiach i rodzinnych sporach

To nie czas i miejsce na naburmuszone miny i kłótnie. Poza tym osoby postronne najczęściej zupełnie nie są tym zainteresowane.

Doceń trud włożony w przygotowanie wesela

Co jeśli nie lubisz barszczu albo migdałków, którymi obdarowali Cię nowożeńcy? Przymknij oko na takie drobiazgi. Pomyśl, ile energii młodzi włożyli w organizację całego przyjęcia. To ICH pomysły i ICH dzień, więc ciesz się, że znalazłeś się wśród osób, wśród których chcą spędzić to wyjątkowe dla nich święto.

Przygotuj młodym niespodziankę

Może pokaz slajdów, zdjęcia do księgi gości, odręcznie zrobioną kartkę… Coś, co pokaże im, że pomyślałeś o nich wcześniej. Im bliższa więź łączy Cię z panem lub panią młodą tym bardziej docenią coś osobistego i wyjątkowego. Tu nie chodzi o wartość finansową lecz emocjonalną, o czas, który poświęcisz na przygotowanie niespodzianki od serca.

Nie nagabuj pary młodej

— wiadomo, Twoi bliscy przyjaciele / rodzina / rodzeństwo, ale tego dnia muszą porozmawiać mniej więcej z setką osób. Nie obrażaj się, jeśli młoda para nie będzie miała dla Ciebie zbyt dużo czasu.

Z problemami biegaj do świadków lub koordynatora ślubnego

— nigdy do młodych, którzy i tak są już wystarczająco przejęci całą sytuacją.

Wpisz się do księgi gości

— może nie jesteś pierwszoligowym poetą, ale nie o to chodzi. Napisz coś od serca, to pamiątka na lata, do której para młoda będzie wracać. Szkoda, gdyby Ciebie w niej zabrakło.

Weź udział w zabawach weselnych

Wciągnij pozostałych, zabawcie się! To ponury widok, gdy prowadzący próbuje rozkręcić zabawę, ale nikt się do niej nie pali. Są tacy, którzy nie znoszą weselnych zabaw, ale bez przesady – chyba każdy znajdzie dla siebie tę jedną, w najgorszym razie – akceptowalną?

Gościu weselny – nie upijaj się

— nigdy, w ogóle, pod żadnym pozorem. Smętny, bełkoczący, lub wykonujący niekontrolowane ruchy na parkiecie gość to widok, którego nie chcesz oglądać. A jeszcze bardziej nie chcesz być takim gościem.

Nie zapomnij pożegnać się z Młodymi wychodząc z wesela i podziękować za miłą zabawę!

p.s. Może macie jeszcze jakieś przydatne rady?

Red.

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :