Jak ubrać chłopca na wesele, a jak nastolatka

Zastanawiacie się jak stylowo na ślub i przyjęcie ubrać małego chłopca? Lub jaki ubiór zaproponować nastoletniemu synowi, z którym może nie być tak łatwo.

Chłopców ubrać jest łatwiej niż dziewczynki. Zazwyczaj, bo zdarzają się wyjątkowe gagatki, które już od przedszkola marudzą i zdecydowanie manifestują odzieżowe preferencje. Maluchy są bardziej wyrozumiałe i pozwalają mamom realizować ich modowe pasje. Przybliżę Wam kilka możliwości i ogólnych zasad, które mogą się przydać w wyborze ubrania dla chłopca na wesele. Generalnie ma być wygodnie i odświętnie. Bo na ślub odpadają dresy, kresze, podarte jeansy i koszulki z napisami.

Chłopiec niosący obrączki przed młodą parą
chłopiec z obrączkami / fot. z archiwum Przewodnika Młodej Pary

Jak ubrać chłopca na wesele

W sklepach znajdziecie gotowe zestawy dla małych chłopców, nawet dla niemowlaków. Jeśli chłopczyk już chodzi, to zapewne nie będzie na weselu za dużo siedział. Jego ubranie musi więc być wygodne i praktyczne. Moim zdaniem dla kilkulatków odpada stój formalny, za to koszula, spodnie i muszka mogą zrobić swoje. Plus szelki, szczególnie jeśli delikwent użytkuje jeszcze pieluchy.

Mały chłopczyk w koszuli, marynarce, z szelkami czy muszką pod szyją, będzie wyglądał jak miniaturka szykownego mężczyzny. I to jest ok, w każdej wersji. Z tym wyjątkiem, że chłopcu – w przeciwieństwie do mężczyzny – wypada włożyć koszulę z krótkim rękawem i krótsze spodnie. Stylowym akcentem będzie koszula z muszką oraz bawełniane spodnie. W marynareczce i tak długo nie wytrzyma. Sama kamizelka na koszulę też ładnie się prezentuje i można tu poszaleć kolorystycznie.

Styl przyjęcia i pora roku

Jeśli wesele jest bardziej formalne, w ekskluzywnym hotelu, dworku czy innym miejscu, które niejako narzuca klasyczny styl – wówczas nawet kilkuletniego chłopca można ubrać w ciemne spodnie. Czerń i biel zawsze się sprawdzą. Jeśli natomiast wiecie, że charakter przyjęcia będzie luźniejszy – dopuszczalny jest styl casualowy. Gdy wesele będzie w stodole weselnej czy też określone tematycznie – śmiało można ubrać malucha w żywe kolory. Lub w pastelowe, w każdym razie z dodaniem odświętnego akcentu jak muszka czy kamizelka.

Jak ubrać małe dzieci na wesele w luźnym stylu boho, rustykalnym, w plenerze
Ubiór małych dzieci na wesele rystykalne / / kompozycja fot. via Pinterest
Jak ubrać młodego chłopca na wesele w swobodnym stylu
Ubiór chłopca na wesele w swobodnym stylu / kompozycja fot. via Pinterest

Kopia taty i syna oraz mali drużbowie

Kuszącym pomysłem dla kilkuletniego chłopca jest nawiązanie do stylizacji weselnej taty. W przypadku chłopców wygląda to całkiem fajnie, szczególnie jeśli młodzieniec jest wpatrzony w ojca i będzie miał z takiego kopiowania poczucie dumy. Wybierzcie taki sam kolor garnituru, a nawet fason czy dodatki – całość może, ale nie musi być identyczna, by zrobić fajne wrażenie.

Ciekawym pomysłem jest także identyczne ubranie chłopców w podobnym wieku – czy to braci, czy zaprzyjaźnionych kuzynów. Szczególnie jeśli pełnią funkcję małych drużbów i idą w orszaku ślubnym. Stopień podobieństwa można dawkować, bo to przecież koszty, by wszystkich ubrać identycznie. Ale czasem wystarczy kupić identyczne muszki i umówić się, że chłopcy włożą na wesele szare spodnie i białe koszulki (a te ma większość), i efekt murowany.

Ojciec i syn podobnie ubrani na wesele oraz mali drużbowie z panem młodym
Stylizacje chłopców na wesele i mali drużbowie / kompozycja fot. via Pinterest

Jakie kolory są preferowane?

Na wesela młodszych chłopców najczęściej ubieramy w jasne kolory, pastele, szarości, beże, błękity. Koszule nie muszą być białe, lecz jasne, a jeśli we wzorki to subtelne. Mówię tutaj o luźniejszych stylizacjach. W przypadku stroju formalnego obowiązuje, tak jak u dorosłych mężczyzn – biała koszula. Jeśli dysponujecie bliższą wiedzą na temat charakteru miejsca wesela, motywu przewodniego czy kolorystyki – można to wykorzystać. Choćby przez dopasowanie kolorystyczne muszki czy szelek. Na przyjęcie w eleganckim hotelu czy pałacyku polecałabym czarne lub granatowe spodnie, białą koszulę i muszkę. Więcej możliwości stylizacji daje nam ślub w plenerze z weselem w stylu boho czy rustykalnym. W przypadku dzieci potraktowałabym te kolorystyczne wskazówki bardzo ogólnie.

Jak ubrać nastolatka na wesele?

Właściwie jak pomóc wystylizować się nastolatkowi. Nastolatek ubierze się sam – to już duży plus. Nie zawsze jednak stosownie do okazji. Stylizacje uznawane za odpowiednie na uroczystości jak ślub i wesele, mogą nie być w smak młodzieży. Dzieciaki poszukują swojego stylu, przechodzą przez fazę buntu i odrzucenia konwenansów.

Jeśli wszyscy w rodzinie się zgadzają, że chłopiec włoży strój formalny – nie ma problemu. W sklepach jest duży wybór garniturów, koszul i dodatków. Zawsze modne są czarne, od długiego czasu navi blue czy grafity. Schody zaczynają się, gdy mamy nastolatka, który nie uznaje garniturów, a nawet marynarki go „gryzą”. Albo mucha wydaje mu się śmieszna, lakierki obciachowe, a już cały komplet razem to szczyt nie do przejścia.

Elegancki strój czarny garnitur dla chłopca na wesele
Elegancki czarny garnitur dla chłopca na wesele / fot. rocodothing.co.ok

Co więc doradzam? – Podejście psychologiczne. Nie na zasadzie nakazów i zakazów z pozycji siły i autorytetu rodzica. Jeśli uważasz, że jeansy czy bluza w kratę nie będą odpowiednim strojem na wesele (z czym się zgadzam) – porozmawiaj spokojnie z delikwentem. Wyjaśnienie, że wesele to jedna z tych okazji, kiedy to kultywujemy pewne tradycje i strój jest jednym z elementów wpisania się w nie. Odzwierciedla szacunek do zapraszających i jest ważne, by ONI nie poczuli się urażeni. W przypadku starszych i opornych nastolatków polecam w razie totalnego oporu spróbować jeszcze z argumentem: „Dziewczyny cię wyśmieją”. Wiem, wiem… haha.

Nie chodzi o to, by nastolatek wyrzekł się swojej tożsamości (a w tym wieku jest ona wyrażana dość mocno poprzez wizerunek zewnętrzny), lecz wyczuł sytuację i sam zaproponował kompromis. To słowo-klucz, które Wam gorąco w tej sytuacji polecam. Poniższa grafika pokazuje przykłady takich kompromisów. I przy tym chłopaki wyglądają całkiem stylowo 🙂

Jak ubrać się na wesele - nastolatek
Stylizacje nastolatka na wesele w swobodnym stylu / kompozycja fot. via Pinterest

Buty dla chłopca na wesele

Jak dobrać buty do weselnego stroju? I znów – w zależności od stylizacji, charakteru przyjęcia, miejsca i pory roku. Z maluchami nie ma problemu – wiadomo, że w grę wchodzą sandały, trampki lub półbuty. Eleganckie, solidne jakościowo buty zawsze zrobią część roboty w stylizacji chłopaka. Do stroju formalnego z zasady wkłada się skórzane półbuty lub lakierki, ale umówmy się – ilu nastolatków tak się wystroi? Dopuszczalne są buty w stylu sportowym, lecz solidne, wyglądające jak nowe i zawsze, w każdym wariancie wyboru CZYSTE.

Małe podsumowanie

Zastanawiając się jak ubrać chłopca na wesele, zadbaj o to, by czuł się komfortowo. By jego strój weselny był dostosowany do charakteru uroczystości, wieku potomka, jego osobowości, temperamentu i … temperatury otoczenia. Jak ubrać nastolatka? – by wizerunek nie zaburzał jego „zewnętrznego ja”. Bawcie się przednio:)

-SAG-

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :