Butonierka, brustasza i poszetka

Enigmatyczna butonierka, brustasza i poszetka spędzają sen z powiek przyszłych panów młodych. Chyba także panien, bo to one zwykle stylizują swoich przyszłych mężów. Czy więc się różnią i do czego służą?

Butonierka

Butonierka, poszetka i brustasza. Wciąż są mylone, o ile ktokolwiek wie czym jest brustasza. Uporządkujmy więc te pojęcia i rozpracujmy, zgodnie z zasadami savoir-vivre’u.

Butonierka (z fr. boutonnière), dawniej butoniera, to malutki otwór w lewej klapie marynarki. Służy do wpinania tam przypinki, czyli pojedynczego kwiatka lub małego bukieciku. Wpinamy tam też różne pinsy, ozdobne szpilki czy nawet ordery. Kiedyś ten otwór w klapie używany był do zapinania klap wysoko, podczas zimnej aury. Żywy kwiat w butonierce był też w XIX wieku obowiązkową ozdobą w klapie eleganckiego mężczyzny na większe wyjścia i uroczystości. Butonierka wygląda jak kolejny obszyty otwór i można by się zastanawiać dla jakiego guzika jest przeznaczony. Butonierka ślubna może składać się z jednego kwiatka lub malutkiego bukieciku. Zapewne kojarzycie taką ozdobę w klapie marynarki pana młodego lub świadka? To właśnie jest butonierka, nieodzowny element stroju pana młodego do ślubu, który nawiązuje do bukietu panny młodej. Zamawiamy je u florystki razem. Polecam umiar w wielkości butonierki, ponieważ przeskalowana będzie za bardzo przyciągać uwagę.

Dawniej przypinkę w butonierce tworzył świeżutki pojedynczy kwiatek. Obecnie do ślubu najczęściej zamawia się miniaturowe bukieciki lub kwiat ozdobiony zielonymi dodatkami. Ważne, by kwiaty były świeże i solidnie przymocowane za pomocą zapięcia jak w broszce. Floryści mają też swoje patenty na przedłużenie żywotności roślin – pytajcie o to przed zamówieniem przypinki. Czasem już po uroczystości przepina się ją do kieszonki czyli brustaszy. Oprócz pana młodego, przypinkę często zamawiamy także dla świadków i drużbów pana młodego.

Jest też alternatywa dla kwiatowej przypinki – wpinane do otworu (czasem obrobionego lecz zaszytego) ozdobne szpilki-wpinki. Mogą być w postaci miniaturowych much, biżuteryjnych oczek czy innych motywów, związanych na przykład z hobby pana młodego lub motywem przewodnim wesela.

Róże w butonierce
Pan młody w różowym krawacie i kwiatem w butonierce
Przypinka z kwiatów w butonierce / Diuk
Konwalie w butonierce pana młodego
Konwalie w butonierce

Brustasza

Kieszonka po lewej stronie marynarki poniżej butonierki to właśnie brustasza. Najczęściej jest wykończona pliską. Twarda nazwa pochodzi z języka niemieckiego (brust – pierś; tasche – kieszeń). Nie wkładamy do niej żadnych rzeczy ani też bukiecików. Do brustaszy wkładamy ozdobną chusteczkę, zwaną poszetką.

Brustasza może mieć różną wielkość, głębokość i kształt. Musimy więc wziąć to pod uwagę przy składaniu poszetki.

Garnitur i dodatki dla pana młodego
Brustasza z poszetką / fot. Diuk/Wilvorst

Poszetka w marynarce

Słowo poszetka pochodzi z języka francuskiego (pochette) i oznacza chusteczkę. Jest to elegancka lub ozdobna chustka wkładana do brustaszy, o której przeczytaliście wyżej. Wkłada się ją na wyjątkowe uroczystości, w tym wesela.

Najbardziej klasyczny i elegancki sposób złożenia poszetki to w kwadrat, tak by nad kieszonką wystawał około centymetr tkaniny, najczęściej białej. Jeśli chodzi o tkaninę, najbardziej szykowne są poszetki z jedwabiu lub lnu, chociaż na rynku znajdziecie mnóstwo chusteczek z poliestru. W przeogromnej gamie kolorystycznej i wzorniczej. Ich najczęstszy rozmiar to 40x 40 cm.

Poszetka do smokingu zawsze jest biała. W innych przypadkach powinna korespondować z krawatem czy muchą, ale nie musi być w takim samym kolorze. Subtelnie wygląda wersja monochromatyczna, kiedy to krawat, poszetka i kamizelka są w podobnym kolorze, lecz różnią się fakturą tkaniny. Jest też wiele sposobów składania poszetki. Z brustaszy wystaje jej równy centymetrowy kawałek, może być to trójkąt lub na przykład luźno sformatowana pufka.

fot. 2become1
Smoking szyty na miarę dla eleganckiego pana młodego
Garnitur, frak, smoking do ślubu
fot. Diuk
Smoking ślubny
fot. Diuk

9 sposobów na złożenie poszetki

Sama jestem zaskoczona jak wiele jest sposobów składania poszetki. Ponieważ to dość skomplikowane w opisach, myślę, że najlepszym rozwiązaniem, które wykorzystacie praktycznie, będzie grafika.

składanie poszetki / via www.businessinsider.com – powiększ grafikę:)

Podsumowanie

Podsumowując – butonierka to niewielki otwór w klapie marynarki, do którego wpina się kwiatek lub przypinkę. Brustasza jest płytką kieszonką z lewej strony marynarki czy żakietu. Do brustaszy wkładamy poszetkę, czyli elegancką chusteczkę, którą składamy na wiele sposobów.

  • SAG –
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :