Szkoła tańca czy najlepsza szkoła tańca

Wedding Dance oraz czas jego przygotowania to wyjątkowy okres w życiu każdej Młodej Pary. Mówi się, że taniec jest jak wspólne życie. Jeśli jedno robi krok do przodu drugie musi zrobić krok w tył, inaczej zderzenie gwarantowane. Jesteśmy „związani” węzłem małżeńskim tak samo jak „ramą” w tańcu.

Kilka lat temu na fali popularności programów telewizyjnych takich jak „Taniec z gwiazdami” czy „You can Dance”, jak grzyby po deszczu wyrastały szkoły tańca. Wielu z nich nie ma już na tanecznej mapie naszego miasta. Dlaczego? Były szkołami tańca a nie dobrymi czy najlepszymi szkołami. Co zrobić i jak wybrać szkołę tańca by trafić do tej odpowiedniej. Podzielę się z Wami moimi przemyśleniami.

Podstawową wartością dobrej szkoły tańca jest kadra trenerska.

W dobie deregulacji zawodu trenera wiele szkół tańca zatrudnia byłych tancerzy, którzy owszem potrafią tańczyć, byli mistrzami województwa czy kraju, ale co to oznacza? Znaczy to, że pięknie tańczą, znają technikę taneczną i przyjemnie na nich popatrzeć. Czy to oznacza, że potrafią nauczać? No właśnie nie. I tu dochodzimy to sensu sprawy. Być tancerzem a nauczycielem tańca to dwie zupełnie inne kwestie. Tancerze bez wykształcenia nie mają pojęcia o metodyce nauczania, o personalizacji treningu, o metodach i technikach nauczania, o teorii treningu sportowego. Uczą tak, jak ich kiedyś uczono, ale klienci szkół tańca w 99% nie chcą być zawodowcami tylko miło spędzić czas, poznać kogoś, nauczyć się ruszać i tańczyć przy wielu rodzajach utworów czy tez przygotować Pierwszy Taniec. Bez znajomości metodyki często oni tresują a nie trenują.

Zdarza się, że szkoły rekomendują się, że posiadają w swojej ofercie usługi dyplomowanych nauczycieli. Co oznacza tylko tyle, ze mają jakiś dyplom, ale jaki to już nie wiadomo. Nie wiem czy wiecie, że dyplom instruktora można uzyskać przez kurs e-learningowy i wcale nie umieć tańczyć. Można też uzyskać dyplom podczas weekendowego kursiku. Mnie, jako wykładowcy akademickiemu zajmującemu się sportem i tańcem prawie trzydzieści lat, nie mieści się to w głowie. Zatem kogo polecić i jak to sprawdzić. Wejść na stronę szkoły i sprawdzić osiągnięcia i wykształcenie trenerów. Można zadzwonić i zapytać jaki dyplom posiada nauczyciel. Warto również znać klasyfikację poziomów nauczyciela tańca. Najniższy stopień to animator, potem instruktor i trener. Trener, po wyższych studiach w Akademii Wychowania Fizycznego i innych szkołach sportowych, a nie po weekendowym kursie.

Dobra szkoła to przede wszystkim dobry nauczyciel, ale również warto zwrócić uwagę na kilka innych aspektów.

Czy dana szkoła posiada w ofercie Wedding Dance oraz kursy tańca użytkowego, który jest niezbędny do przetańczenia całego wesela również z gośćmi weselnymi. Czy na swojej stronie internetowej lub facebooku chwali się sukcesami (filmy i zdjęcia) swoich Klientów oraz tancerzy.

Lokalizacja oraz poziom obsługi Klienta też powinny być brane pod uwagę choć na ostatnim miejscu. Przecież szkoła, którą stać na dobrą lokalizację w centrum miasta musi mieć dużo zadowolonych Klientów. Warto też podpytać znajomych o polecenie szkoły, gdyż marketing szeptany to najlepszy dowód, że Waszym przyjaciołom się tam podobało. Należałoby zwrócić uwagę na wielkość sali tanecznej oraz na to czy szkoła posiada wentylację i klimatyzację co w XXI wieku powinno być standardem.

Dobre szkoły tańca powinny mieć w swojej ofercie usługi dodatkowe takie jak: pomoc w znalezieniu piosenki oraz w jej przygotowaniu np. skróceniu w odpowiednim momencie czy zwolnieniu lub przyspieszeniu rytmu. Wypożyczenie halki czy zakup „naobcaśników”, które chronią obcasy wydaje się już być standardem. Dobra szkoła powinna mieć również zaprzyjaźnionego szewca, który w razie potrzeby podbije obuwie ślubne tzw. mikrogumą co pomoże w tańczeniu bez ślizgania. Najlepsze szkoły posiadają w swojej ofercie również możliwość odbycia tzw. „practisów” czyli ćwiczeń bez trenera. Nie ma sensu płacić za więcej lekcji indywidualnych skoro musicie tylko zapamiętać kolejność kroków w choreografii. Możliwość przeprowadzenia lekcji na sali weselnej oraz zrobienie zdjęć czy filmu z lekcji oraz zapis choreografii to zalety najlepszych.

Reasumując, należy poświęcić  trochę czasu by znaleźć dobrą szkołę tańca, być dobrze przygotowanym nie tylko do Pierwszego Tańca ale również do przetańczenia całego wesela by potem przez długie lata wspominać wymarzony Wedding Dance.

Malwina Pietrzyk-Nowak Instruktor Pierwszego Tańca Wrocław
dr Malwina Pietrzyk-Nowak, Klub Tańca Wrocław
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :