Alternatywne księgi gości – 14 pomysłów

Każdy wie jak wyglądają typowe księgi gości wykładane na weselach w celu zebrania od gości dedykacji i życzeń dla młodej pary.

Białe, złote, koronkowe czy czerwone – mają jedną wspólną cechę – są to wciąż KSIĄŻKI. Często eleganckie, stylizowane, dopasowane do charakteru wesela. Absolutnie nic do nich nie mam.

Z ubolewaniem stwierdzam jednak, obserwując na kilku weselach los wspomnianych ksiąg, że – delikatnie ujmując – goście się na nie nie rzucają. Najczęściej zasłyszane „ale” to to, że brzydko piszą, nie wiedzą co napisać, nie są poetami, robią błędy, za mało(dużo) wypili, i wreszcie – „może później”. Uwierzycie czy nie, ale większość gości twierdzi, że siadając przed czystką kartką księgi gości – ważnej pamiątki – ma w głowie pustkę i brak weny połączony ze strachem przed kompromitacją.

Alternatywne księgi gości, które z księgami nie mają wiele wspólnego, to świetna alternatywa i niejednokrotnie dodatkowa atrakcja weselna z udziałem gości. Wiele z przytoczonych poniżej pomysłów jest w cyklu DIY. Czyli sami lub z niewielką pomocą znajomych, możecie przygotować alternatywę dla tradycyjnych ksiąg z życzeniami.

1. Tradycyjne lub ciut mniej księgi gości

Na początek forma książkowa na wyjściu. Ale innowacją jest pomysł w postaci albumu ze zdjęciami narzeczonych. Owszem, wymaga postarania się i zainwestowania, ale forma wydaje mi się ciekawa. Można wybrać część zdjęć z rodziną czy znajomymi, które będą dla gości inspiracją lub powodem do wpisania przy nich komentarza.

Album jako księga życzeń dla młodej pary
katelynjames.com

2. Ogromne monogramy do podpisania przez gości

I do zawieszenia na ścianie w nowym domu. Ozdoba murowana, a pamiątka cenna. Może to być jedna litera Waszego wspólnego nazwiska, chociaż tutaj mogą być poszkodowani ci, których nazwiska zaczynają się na „i”.

Alternatywne księgi gości
źródło: eatsy.com

3. Wpisy życzeń na mapie lub globusie

Życzenia od gości weselnych zapisane na atrybutach dedykowanych podróżnikom. Mapę czy globus docenią osoby lubiące podróże i te, które o tych podróżach marzą.

Nietypowe księgi życzeń weselnych - globus i mapa
źródła: eatsy.com / ryanflynnphotography.net

4. Polaroidy, Instaxy, zdjęcia z fotobudki

Połączenie emocji na żywo i wpisów życzeń dla młodej pary. Z pewnością łatwiej będzie gościom dopisać życzenia i komentarz, jeśli na zdjęciach wklejonych do albumu (to forma bliska samej księgi, fakt) zobaczą swoje roześmiane twarze, śmieszne miny, może także siebie z nowożeńcami?

Instax i księga gosci weselnych
źródło: makemerry.ca

5. Inicjały lub krótkie życzenia zapisane na kamykach

Nie byle jakich – otoczakach, gładkich, dobrze leżących w ręku, idealnych do wkomponowania później w wystrój domu. W energii ziemi, stabilności, stałości.

Nietypowe życzenia od gości na kamykach
źródło: invitationbox.com

6. Krótkie dedykacje na korku po winie

Amatorzy wina (i ich znajomi) oczywiście z dużym wyprzedzeniem (?) mogą zbierać korki po winie (znam takich, którzy zbierają je i trzymają jako dekoracje w szklanych wazonach i spoglądają jak na trofea ulokowane na kuchennych szafkach). Sposobów na „hibernowanie” korków jest kilka, zawsze jednak oprócz waloru dekoratorskiego jest jeszcze atut dla gości – wpisy muszą być tu naprawdę krótkie:)

Życzenia od gości na korkach po winie
źródło: eatsy.com

7. Księgi gości jako drewniane ramy do życzeń

Idea podobna jak w poprzednim przykładzie, ale zamiast korków goście wpisują dedykacje na drewnianych sercach, skrzydłach, motylkach. Miłosne, radosne, zachęcające:) Ramka z życzeniami może być także stałym elementem dekoracji wnętrz.

Alternatywna księga gości weselnych serce z drewna
Życzenia od gości na serduszkach
źródło: desirableeventsbydesi.wordpress.com
Nietypowy pomysł na księgę życzeń na wesele

8. Drzewka z odciskami palców gości weselnych

Wielbicieli grafiki i sztuki mogą zainteresować wydrukowane (i później oprawione) drzewka, na których goście zostawiają odciski palców (a często również przy nich swoje inicjały). Lekka forma, wdzięczna dekoracja i stylowa pamiątka.

Księga gości z odciskami palców
źródło: desirableeventsbydesi.wordpress.com

9. Serce z odcisków palców młodej pary i wpisy gości

Można też odwrócić pomysł i wykorzystać motyw odcisków palców młodej pary – połączyć je w kształt serca, powiększyć, wydrukować, oprawić. Goście chętnie wpiszą się na takiej tablicy. I znów niepowtarzalna pamiątka-dekoracja gotowa.

Alternatywna księga życzeń od gości
źródło: jyweddings.com

10. Życzenia zapisane na płytach winylowych

To świetna opcja księgi gości dla miłośników vintage i muzyki, ludzi związanych z muzyką lub po prostu ją kochających. Pięknie oprawione, z dedykacjami, które będą towarzyszyć małżonkom przy odkrywaniu nowych i starszych dźwięków.

Winylowe księgi życzeń weselnych
źródło: colincowieweddings.com

11. Życzenia od gości w formie puzzli

Puzzle złożą się w oryginalną księgę weselnych życzeń. Mogą być drewniane, mogą fotograficzne – tu ujął mnie pomysł mozaiki ze zdjęcia narzeczonych – zaintrygowani goście mają dodatkową frajdę. Tak mi się wydaje.

Quest book księga gości weselnych serce puzzle
costa.pl
Księga życzeń puzzle
źródło: estsy. com
Alternatywna forma życzeń na weselu
źródło: desirableeventsbydesi.wordpress.com

12. Stylowe pudełka i walizki vintage

Stylowe vintagowe (lub także w innych stylach) pudełko, walizka czy skrzynia, z gotowymi starymi (oczywiście pustymi) kartkami do wpisania życzeń i dedykacji „pod klucz”. Forma wpisów równie intymna jak romantyczna.

Vintagowa skrzynia z życzeniami od gości weselnych
źródło: ruffledblog.com

13. Życzenia na drewnianych sklejkach i plastrach drewna

Życzenia na drewnianych sklejkach lub plastrach będą idealnym rozwiązaniem na weselach w klimacie boho czy rustykalnym. Analogicznie jak w poprzednich przykładach, mogą zostać wkomponowane w wystrój domowego wnętrza.

Nietypowa księga życzeń weselnych
źródło: eatsy.com
Nietypowa księga życzeń na drewnie
fot. lusterstudios.com

14. Życzenia nagrane w pliku głosowym lub jako filmik

Dla odważniejszych: życzenia nagrane w pliku głosowym albo jako wideo. Bardzo mi się ten pomysł podoba, a jednocześnie się go ciut obawiam. Z jednej strony cudowna pamiątka po latach, kiedy niektórych osób nie będzie już wśród nas – z drugiej – niektórzy wujkowie po kilku głębszych mogą być zbyt wylewni… Może jednak warto? Dobry montaż zdziała cuda:)

Życzenia od gosci na wideo
źródło: marthastewartweddings.com
Życzenia od gości weselnych na wideo
fot. aliharperphotography.com

Wybierając swoje typy natrafiłam na inne mniej i bardziej ciekawe pomysły w cyklu „jak by tu udziwnić księgę życzeń”: autografy i życzenia na ogrodowych krzesłach i ławkach, patchworkowych obrusach, butelkach z szampanem; listy w butelce, dedykacje na kryształowych kulach, ozdobnych talerzykach (tak, tak, czego to ludzie nie zbierają) – niektóre godne uwagi.

Wspomnę tylko o kwestii technicznej – na jakąkolwiek opcję się zdecydujecie, sprawdźcie wcześniej czy technicznie wszystko jest ok – tusz się nie rozetrze, flamastry czy pisaki są dostosowane do nośnika i napisy się nie rozmażą, powierzchnie gładkie, żeby nikt się nie skaleczył, takie tam BHP:)

Czy planujecie alternatywne księgi gości na swoim weselu?

Mam nadzieję, że jeśli nawet nie znaleźliście czegoś dla siebie wśród tych pomysłów, to może natchną Was do wymyślenia czegoś własnego. I że dacie szansę Waszym gościom aby mogli się wykazać. Czego im i Wam szczerze życzę, bo po latach wspaniale jest móc sięgnąć/zerknąć na taką ślubną pamiątkę. Jedyną i niepowtarzalną. Powodzenia:)

-SAG-

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :