Ślub w Wielkanoc

Śluby w Wielkanoc i Boże Narodzenie uznawane są za wyjątkowo szczęśliwe.  Wszechogarniająca podniosłość i radość udziela się nie tylko nowożeńcom, ale i całym świętującym rodzinom.

Nie wiem czy ktoś sprawdzał te teorię w statystykach rozwodów, ale tradycja tradycją i chyba coś w tym musi być… Śluby cywilne odbywają się przez cały rok, jednak Wielkanoc w kościele katolickim kończy Wielki Post i rozpoczyna sezon ślubny, który trwa aż do późnej jesieni.

Wielkanoc to dla katolików najważniejsze święto kościelne, podniosłe i radosne zarazem. Po okresie Wielkiego Postu – czasu wycofania z życia towarzyskiego, czasu zadumy i wyrzeczeń – radość z przeżywania i eksplozji wiosenno-świątecznej euforii jest więc tym większa; tworzy dodatkową atmosferę wokół wielkanocnych ślubów.

W Wielką Sobotę nie odprawia się mszy, więc wielkanocne śluby i wesela odbywają się w niedziele. Poniedziałek, drugi dzień Świąt Wielkanocnych jest wolny, więc nie ma problemu z poranną niedyspozycją gości.

Jakie są plusy ślubu w Wielkanoc?

  • wiosenny klimat, radosna atmosfera
  • goście mają na drugi dzień wolne
  • gotowy pomysł na ślubne dekoracje i wiosenną kolorystykę
  • podwójna radość z obcowania z bliską i dalszą rodziną
  • większa dostępność sal weselnych i gotowy pomysł na menu (a przynajmniej jego „a la świąteczną” część)
  • najczęściej (chociaż nie zawsze, bo te święta są ruchome) ładna pogoda

Wady ślubu w Wielkanoc:

  • Wielkanoc to czas poświęcony rodzinie (z perspektywy gości „wyjętych” z domowego świętowania)
  • pogoda bywa kapryśna, bo w marcu jak w garncu, a i kwiecień przeplata (co jak wiemy w aktualnym klimacie jest mało aktualne, bo kapryśna aura bywa w lipcu)
  • usługodawcy też chcą odpocząć, więc może być duży kłopot ze znalezieniem fryzjera, wizażystki, fotografa (lub pracują w świątecznych, wyższych stawkach)
  • może być kłopot z zamówieniem potraw, które wymagają pierwszej świeżości do spożycia (chyba, że w Wielką Sobotę catering będzie w pełni dyspozycyjny)

Jak widać plusy przenikają się z minusami i w jednaj opcji mogą być wadami, w drugiej – zaletami opcji ślubu i wesela w Wielkanoc.

Z naszego mini-sondażu wynika, że zdecydowana większość osób nie chciałaby brać ślubu w Wielkanoc, ani też w tym czasie być zaproszonym na ślub jako gość. Tydzień później – proszę bardzo. I tu nastąpiła zadziwiająca zgodność między tymi bardziej i całkiem mało praktykującymi. Wolą spędzić ten czas z rodziną, celebrować tradycję, witać wiosnę: spacery, odwiedziny, takie tam…

I osobiście ku tej opcji również się skłaniam:)

-JB-

Wielkanocna panna młoda
fot. apaperproposal.com
Wielkanocny tort weselny
źródło: cakesdecor.com
Wielkanocne prezenty dla gości weselnych
źródło: thehousethatlarsbuilt.com
Wiosenny stół weselny
źródło: weber-photography.com
Żółte wielkanocne inspiracje ślubne
źródło: myweddingideasblog.com
Wielkanocne dekoracje ślubne
źródło: myweddingideasblog.com
Kolorowy ślub w Wielkanoc
źródło: onefabday.com
wiosenne bukiety pastelowe dekoracje ślubne
źródło: rockmywedding.co.uk
Pastelowy tort weselny
źródło: crouchvalleycakes.co.uk
Pastelowe wesele
źródło: scuffinsphotography.com
źródło: scuffinsphotography.com
źródło: scuffinsphotography.com
Wielkanocna sesja ślubna z barankiem
fot. weber-photography.com
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :