Ślub w Wielkanoc

Ślub w Wielkanoc i w Boże Narodzenie uznawany jest za wyjątkowo szczęśliwy.  Wszechogarniająca podniosłość i radość udziela się nie tylko nowożeńcom, ale i całym świętującym rodzinom.

Nie wiem czy ktoś sprawdzał te teorię w statystykach rozwodów, ale tradycja tradycją i chyba coś w tym musi być. Śluby cywilne odbywają się przez cały rok, jednak Wielkanoc w kościele katolickim kończy Wielki Post, który rozpoczyna sezon ślubny, trwający aż do późnej jesieni.

Wielkanoc to dla katolików najważniejsze święto kościelne, podniosłe i radosne zarazem. Po okresie Wielkiego Postu – czasu wycofania z życia towarzyskiego i wyrzeczeń – radość z przeżywania i eksplozji wiosenno-świątecznej euforii jest więc tym większa. Tworzy dodatkową atmosferę wokół wielkanocnych ślubów.

W Wielką Sobotę nie odprawia się mszy, więc wielkanocne śluby i wesela odbywają się w niedzielę. Poniedziałek, drugi dzień Świąt Wielkanocnych jest wolny, więc nie ma problemu z poranną niedyspozycją gości.

Jakie są plusy ślubu w Wielkanoc?

  • wiosenny klimat, radosna atmosfera
  • goście mają na drugi dzień wolne
  • gotowy pomysł na ślubne dekoracje i wiosenną kolorystykę
  • podwójna radość z obcowania z bliską i dalszą rodziną
  • większa dostępność sal weselnych i gotowy pomysł na menu (a przynajmniej jego „a la świąteczną” część)
  • najczęściej (chociaż nie zawsze, bo te święta są ruchome) ładna pogoda

Wady ślubu w Wielkanoc:

  • Wielkanoc to czas poświęcony rodzinie (z perspektywy gości „wyjętych” z domowego świętowania)
  • pogoda bywa kapryśna, bo w marcu jak w garncu, a i kwiecień przeplata (co jak wiemy w aktualnym klimacie jest mało aktualne, bo kapryśna aura bywa również w lipcu)
  • usługodawcy też chcą odpocząć, więc może być duży kłopot ze znalezieniem fryzjera, wizażystki, fotografa (lub pracują w świątecznych, wyższych stawkach)
  • może być kłopot z zamówieniem potraw, które wymagają pierwszej świeżości do spożycia (chyba, że w Wielką Sobotę catering będzie w pełni dyspozycyjny)

Ślub w Wielkanoc dla nie-katolików zdawać się może żadnym problemem. Ale wesele, które organizujemy dla gości, już niekoniecznie. Osoby, dla których ważny jest ten czas spędzony z najbliższą rodziną, mogą zwyczajnie odmówić udziału w przyjęciu weselnym. Inna sprawa, że jest coraz większa liczba osób obchodzących Wielkanoc laicko i traktujących ten czas jako weekend, na który wyjeżdżają na przykład w góry.

Plusy przenikają się więc z minusami – w jednaj opcji mogą być wadami, w drugiej – zaletami opcji ślubu i wesela w Wielkanoc.

Ślub w Wielkanoc w sondażu

Z naszego mini-sondażu wynika, że zdecydowana większość osób nie chciałaby brać ślubu w Wielkanoc. Nie ucieszyła by się również z zaproszenia na Święta w charakterze weselnego gościa. Tydzień później – proszę bardzo. Wystąpiła tu zadziwiająca zgodność między tymi bardziej i całkiem mało praktykującymi. Wolą bowiem spędzić ten czas z rodziną, celebrować tradycję, witać wiosnę: spacery, odwiedziny, wypad w góry, takie tam…

I osobiście ku tej opcji również się skłaniam:)

-SAG-

Wielkanocna panna młoda
fot. apaperproposal.com
Wielkanocny tort weselny
źródło: cakesdecor.com
Wielkanocne prezenty dla gości weselnych
thehousethatlarsbuilt.com
Wiosenny stół weselny
weber-photography.com
Żółte wielkanocne inspiracje ślubne
myweddingideasblog.com
Wielkanocne dekoracje ślubne
myweddingideasblog.com
Kolorowy ślub w Wielkanoc
źródło: onefabday.com
wiosenne bukiety pastelowe dekoracje ślubne
rockmywedding.co.uk
Pastelowy tort weselny
crouchvalleycakes.co.uk
Pastelowe wesele
scuffinsphotography.com
źródło: scuffinsphotography.com
scuffinsphotography.com
Wielkanocna sesja ślubna z barankiem
fot. weber-photography.com
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :