Wesele? Nic prostszego!
Wesele? Nic prostszego!
Jeśli znaleźliście już właściwego partnera lub partnerkę na całe życie, to – uwierzcie nam – najtrudniejszą część całego przedsięwzięcia macie już za sobą! Od decyzji o ślubie do wzniesienia pierwszego toastu w tym wyjątkowym dniu dzieli was zaledwie kilka kroków. Zobaczcie sami, jakie to proste!
Krok 1. Wybór sali
Wybór odpowiedniej sali na Waszą uroczystość będzie tym łatwiejszy, im bardziej sprecyzujecie wizję swojej uroczystości. Zanim przystąpicie do żmudnego przemierzania najgłębszych czeluści internetu w poszukiwaniu miejsca idealnego, odpowiedzcie sobie na pytanie, jak ma wyglądać Wasz ślub i zabawa po nim. Czy będzie to całonocne wesele, czy raczej kameralny obiad po ślubie lub mały bankiet? Czy planujecie muzykę na żywo, DJ-a czy wolicie, aby goście raczej siedzieli przy stołach i cieszyli się spotkaniem i rozmowami? We wnętrzu czy w plenerze? Czy chcielibyście, aby weselu towarzyszył jakiś wybrany motyw przewodni lub określona kolorystyka? Wreszcie ilu chcielibyście zaprosić gości? Odpowiedzi na te pytania przybliżą Was do wyboru najlepszego miejsca na tę uroczystość.
Dopiero gdy zawęzicie krąg poszukiwań, zasiądźcie do komputera i wyszukajcie kilka miejsc, które spełniają Wasze kryteria i przypadną Wam do gustu. Poczytajcie opinie, podpytajcie znajomych, którzy mieli okazję bawić się na weselach w tych miejscach lub nawet sami je organizowali. Z całą pewnością nie ma lepszej rekomendacji niż dobre opinie osób, do których macie zaufanie. Teraz już nie pozostaje Wam nic innego, jak umówić się na spotkania w trzech czy czterech potencjalnie najciekawszych miejscach, aby sprawdzić, które z nich urzeknie Was najbardziej.
Krok 2. Podpisanie umowy
Udało się! Znaleźliście miejsce, które pasuje do Waszej wizji uroczystości, oferta przypadła Wam do gustu i mieści się w Waszym budżecie weselnym, zarezerwowaliście wstępnie termin i wciąż jesteście razem (zmęczeni poszukiwaniami, ale szczęśliwi, że się udało). A więc czas podpisać umowę!
Możecie poprosić o wzór umowy jeszcze na etapie poszukiwań czy wstępnej rezerwacji, aby móc na spokojnie zapoznać się z tym dokumentem w domu. Dopilnujcie, aby w umowie znalazły się zapisy dotyczące daty i miejsca uroczystości, formy przyjęcia, liczby gości, a także oferta cenowa wraz z menu, zasady płatności oraz polityka anulacji i reklamacji. Te dwa ostatnie punkty wzbudzają zwykle najwięcej emocji, jednak w przypadku organizacji tak dużego przedsięwzięcia naturalnym jest, że każda ze stron chce jak najlepiej zabezpieczyć swój interes. Ważne jest więc, aby zapisy dotyczące anulowania rezerwacji oraz ewentualnych reklamacji były przejrzyste i aby panował w nich balans między Waszym i wykonawcy interesem. Trzeba liczyć się na przykład z tym, iż zmiany w liczbie gości dokonywane na ostatnią chwilę przed weselem mogą już nie zostać przyjęte, anulowanie rezerwacji po podpisaniu umowy będzie wiązało się z poniesieniem określonych kosztów, a niektóre z Waszych pomysłów (jak na przykład zimne ognie czy bańki mydlane) mogą nie zostać zaakceptowane.
Z drugiej strony warto też wiedzieć, jakich roszczeń możecie dochodzić w przypadku gdy jakaś część usługi nie zostanie zrealizowana, dla dzieci i wujka zabraknie zarezerwowanego pokoju, a na sali w środku wesela zapadnie ciemność.
Krok 3. Rezerwacja pokoi
Zanim pochłoną Was poszukiwania sukni i garnituru, wybór projektu zaproszeń i winietek czy przeglądanie tysięcy zdjęć tortów weselnych zastanówcie się jeszcze, czy Wasi goście będą potrzebować noclegu. Jeśli tylko zarezerwowaliście salę, która dysponuje pokojami dla gości weselnych, to jesteście w najbardziej komfortowej sytuacji. Wystarczy, że zabukujecie szacowaną liczbę pokoi, a z biegiem czasu zweryfikujecie, czy ktoś z Waszych bliskich nie chciałby zostać dzień czy dwa dłużej, aby skorzystać z uroków przedłużonego weekendu.
Jeśli zaś Wasza sala weselna nie posiada oferty noclegowej, dobrze jest zawczasu poszukać czegoś w możliwie niedużej odległości, aby ułatwić weselnikom powrót po zabawie. Dobrym pomysłem jest też znalezienie urokliwego, ciekawie położonego hotelu, dzięki czemu Wasi goście będą mogli pogodzić wyjazd na wesele z odpoczynkiem i zwiedzaniem. Myśląc o zakwaterowaniu, nie zapominajcie też o sobie! Pokój dla pary młodej w miejscu wesela to duże udogodnienie – zastanówcie się, czy będzie Wam on potrzebny już dzień wcześniej, aby przywieźć wszystkie rzeczy i na spokojnie szykować się w nim do ślubu.
Krok 4. Ustalenie szczegółów organizacyjnych
Wesele zbliża się wielkimi krokami, więc czas, aby spotkać się z opiekunem Waszej uroczystości i omówić wszystkie szczegóły. Najważniejsza kwestia, to oczywiście ustalenie przebiegu całej imprezy i odpowiednie dopasowanie menu. Na pewno będziecie również rozmawiać o miejscu przyjmowania życzeń (w kościele, urzędzie czy już w sali weselnej), powitaniu chlebem i solą, godzinie serwowania tortu i ciepłych posiłków, liczbie gości, szczególnych dietach dla wybranych osób (dowiedzcie się zawczasu, czy wśród Waszych gości są wegetarianie lub weganie, bezglutenowcy lub alergicy), menu dla dzieci, dekoracjach sali czy sposobie serwowania i rozliczania alkoholu podczas uroczystości. To bardzo ważne spotkanie, dlatego dobrze jest przygotować się do niego i spisać pytania, które Was nurtują.
Po spotkaniu organizator powinien sporządzić szczegółowe podsumowanie Waszych ustaleń, które zostanie obustronnie zaakceptowane. Dzięki temu będziecie mogli spać spokojnie, a w dniu uroczystości obsługa po prostu będzie realizować krok po kroku to, co wspólnie ustaliliście. Bez niepotrzebnych niespodzianek!
Krok 5. Ostatnie przygotowania
Ostatnie dni przed uroczystością są z pewnością najbardziej nerwowe, dlatego dobrze jest podzielić się zadaniami między panną a panem młodym i może nawet najbliższymi, którzy są gotowi do pomocy. Zaplanujcie sobie, kto zajmie się ostatecznym potwierdzeniem przybycia wszystkich gości, kto odbierze z drukarni i dostarczy na salę plan usadzenia oraz winietki, kto zakupi kwiaty i dekoracje oraz dostarczy je na miejsce wesela.
Z dobrym planem działania z pewnością uda Wam się nie tylko dopiąć wszystkie sprawy na ostatni guzik, ale i znaleźć kilka chwil tylko dla siebie.
Krok 6. Wznosimy toast!
Tym sposobem w dniu uroczystości nie pozostaje Wam nic innego, jak cieszyć się wspaniale zorganizowanym weselem, na którym wszystko toczy się samo bez zbędnych niespodzianek. Najtrudniejsze kroki, które Wam jeszcze zostały do pokonania, to kroki pierwszego tańca – powodzenia!