Garnitur do ślubu

Garnitur do ślubu

Wybór odpowiedniego garnituru do ślubu jest niełatwym zadaniem. Mam nadzieję, że pomocnych okaże się tych kilka wskazówek, które przydadzą się każdemu mężczyźnie.

W czasie uroczystości ślubnych Panowie najczęściej występują w garniturze. Niestety często zdarza się, że garnitur nie jest dobrze dobrany do sylwetki i typu urody Pana Młodego. Nie ma się czemu dziwić, niekiedy długość klap, ich szerokość lub ilość guzików potrafi zmienić sylwetkę w sposób optyczny na korzyść mężczyzny lub wręcz przeciwnie. Pamiętając o kilku zasadach i zwracając uwagę na szczegóły na pewno unikniemy błędów w doborze garnituru i zyskamy pewność, że wyglądamy dobrze i elegancko.

Mężczyzna mocno zbudowany powinien wybierać takie fasony garniturów, w których wszystko jest nieco szersze (ale nie za szerokie!), również klapy. Nie powinien on zakładać garnituru bardzo dopasowanego lub o wąskich ramionach.

Sylwetka wysoka i potężnie zbudowana najlepiej będzie się prezentowała w marynarce o nieco węższych ramionach, o płaskim torsie (bez wybrzuszeń sztywnika).

Pan z wydatnym brzuchem wybiera fason o rozbudowanych ramionach i z rozbudowanym, usztywnionym płótnem torsem. Najlepiej tuszująca jest marynarka jednorzędowa (dwurzędowa może odstawać).

Pan bardzo szczupły – wskazane poszerzenie ramion, luźno w torsie.

Za długie i za krótkie nogi – taki mankament sylwetki maskujemy długością marynarki.

Szerokość klap można regulować do 1 cm i jest ona uzależniona od długości marynarki.

Długość klap ma wpływ na korekcję sylwetki – czym niżej zapinana marynarka, tym lepiej maskuje brzuch i mocną klatkę piersiową – nie odstają klapy marynarki.

Butonierka jest dziurką, zamarkowaną lub przeciętą, umieszczoną w klapie marynarki. W jednorzędówce na jednej klapie, w dwurzędówce na jednej lub dwóch.

Podszewki powinny być w kolorze materiału, bez połysku, bez jakichkolwiek wzorków. Czasami bywa podszewka jedwabna. W rękawach może być biała.

Kieszenie nakładane mogą być tylko w ubraniach sportowych.

 

Ślubny strój pana młodego
fot. Cavaliere

Zapięcia w fasonach klasycznych: w marynarce dwurzędowej na jeden guzik – na wysokości kieszeni. W marynarce na dwa guziki dziurka może być obniżona o jeden lub dwa cm w stosunku do talii lub podniesiona o 1 cm. Jest to bardzo dobry sposób na korygowanie sylwetki.

Klapki na kieszeniach – zarówno w marynarce jedno jak i dwurzędowej mogą być kieszenie z klapkami lub bez. Wyjątkiem jest marynarka smokingowa, w której kieszenie są wyłącznie bez klapek.

Rozporki – w marynarce dwurzędowej dwa lub wcale; w jednorzędowej jeden lub dwa. W marynarce smokingowej nie stosuje się rozporków, chociaż przy różnych sylwetkach i mocno wytaliowanych marynarkach rozporki spowodują, że marynarka będzie dobrze wyglądać.

Nogawki mogą być wąskie (moda włoska) lub lekko zwężające się. Nieco dłuższe, a więc z załamaniem linii kantu (ale nie z wieloma!)

Mankiety – w zależności od panującej mody, ale nigdy w spodniach wizytowych lub wieczorowych. Mankiety nie są wskazane przy nogach krótkich i masywnych, ponieważ skracają je optycznie.

Kieszenie w spodniach mogą być w ramkach lub bez.

Kamizelka – zazwyczaj z tego samego materiału co spodnie; bardzo dobrze wygląda przy rozpiętej marynarce, ponieważ optycznie wysmukla. Klasyczna kamizelka ma przód z materiału, a tył z podwójnej podszewki. Z tyłu paseczek i sprzączka do ściągania. Guzików 5 lub 6 (w odstępach co 5-6,5 cm) w fasonie klasycznym.

Guzik w marynarce jednorzędowej (smoking) może mieć pętelkę, w spodniach zaś, od spodu przy paska – guziczek. Przypięcie koszuli smokingowej zapobiegnie jej „podjeżdżaniu”.

Szerokość ramion w kamizelce jest związana z wysokością zapięcia. Im wyższe zapięcie, tym szersze ramiona, im niżej – tym bardziej wysmukla (kamizelka smokingowa). Kieszonki analogicznie jak górna kieszonka w marynarce lub z dwoma rameczkami.

Mam nadzieję, że wszystkie powyższe uwagi pozwolą Panom wybrać w sklepie właściwy garnitur i uchronią przed ewentualna wpadką. Będą one również pomocne przy zamawianiu garnituru na miarę.

Maciej Zielonka

Diuk Wrocław

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :