Garnitur do ślubu

Wybór garnituru do ślubu nie jest banalnym zadaniem. Przyda się tu kilka ponadczasowych wskazówek.

Gdy pan młody wybierze garnitur

W czasie uroczystości ślubnych panowie najczęściej występują w garniturze. Niestety często zdarza się, że garnitur nie jest właściwie dobrany do sylwetki i typu urody pana młodego. Nie ma się czemu dziwić, niekiedy długość klap, ich szerokość lub ilość guzików potrafi zmienić sylwetkę w sposób optyczny na korzyść mężczyzny lub wręcz przeciwnie. Pamiętając o kilku zasadach i zwracając uwagę na szczegóły na pewno unikniemy błędów w doborze garnituru i zyskamy pewność, że wyglądamy dobrze i elegancko.

Mężczyzna mocno zbudowany powinien wybierać takie fasony garniturów, w których wszystko jest nieco szersze (ale nie za szerokie!), również klapy. Nie powinien on zakładać garnituru bardzo dopasowanego lub o wąskich ramionach.

Sylwetka wysoka i potężnie zbudowana najlepiej będzie się prezentowała w marynarce o nieco węższych ramionach, o płaskim torsie (bez wybrzuszeń sztywnika).

Pan z wydatnym brzuchem wybiera fason o rozbudowanych ramionach i z rozbudowanym, usztywnionym płótnem torsem. Najlepiej tuszująca jest marynarka jednorzędowa (dwurzędowa może odstawać).

Pan bardzo szczupły – wskazane poszerzenie ramion, luźno w torsie.

Za długie i za krótkie nogi – taki mankament sylwetki maskujemy długością marynarki.

Szerokość klap można regulować do 1 cm i jest ona uzależniona od długości marynarki.

Długość klap ma wpływ na korekcję sylwetki – czym niżej zapinana marynarka, tym lepiej maskuje brzuch i mocną klatkę piersiową – nie odstają klapy marynarki.

Butonierka jest dziurką, zamarkowaną lub przeciętą, umieszczoną w klapie marynarki. W jednorzędówce na jednej klapie, w dwurzędówce na jednej lub dwóch.

Podszewka może być w kolorze materiału, ale teraz bardzo modne są kreatywne, wzorzyste podszewki >>

Kieszenie nakładane mogą być tylko w ubraniach sportowych.

Ślubny strój pana młodego
fot. Cavaliere

Zapięcia, klapki i mankiety w garniturze

Zapięcia w fasonach klasycznych: w marynarce dwurzędowej na jeden guzik – na wysokości kieszeni. W marynarce na dwa guziki dziurka może być obniżona o jeden lub dwa cm w stosunku do talii lub podniesiona o 1 cm. Jest to bardzo dobry sposób na korygowanie sylwetki.

Klapki na kieszeniach – zarówno w marynarce jedno jak i dwurzędowej mogą być kieszenie z klapkami lub bez. Wyjątkiem jest marynarka smokingowa, w której kieszenie są wyłącznie bez klapek.

Rozporki – w marynarce dwurzędowej dwa lub wcale; w jednorzędowej jeden lub dwa. W marynarce smokingowej nie stosuje się rozporków, chociaż przy różnych sylwetkach i mocno wytaliowanych marynarkach rozporki spowodują, że marynarka będzie dobrze wyglądać.

Nogawki mogą być wąskie (moda włoska) lub lekko zwężające się. Nieco dłuższe, a więc z załamaniem linii kantu (ale nie z wieloma!)

Mankiety – w zależności od panującej mody, ale nigdy w spodniach wizytowych lub wieczorowych. Mankiety nie są wskazane przy nogach krótkich i masywnych, ponieważ skracają je optycznie.

Kieszenie w spodniach mogą być w ramkach lub bez.

Kamizelka – zazwyczaj z tego samego materiału co spodnie; bardzo dobrze wygląda przy rozpiętej marynarce, ponieważ optycznie wysmukla. Klasyczna kamizelka ma przód z materiału, a tył z podwójnej podszewki. Z tyłu paseczek i sprzączka do ściągania. Guzików 5 lub 6 (w odstępach co 5-6,5 cm) w fasonie klasycznym.

Guzik w marynarce jednorzędowej (smoking) może mieć pętelkę, w spodniach zaś, od spodu przy paska – guziczek. Przypięcie koszuli smokingowej zapobiegnie jej „podjeżdżaniu”.

Szerokość ramion w kamizelce jest związana z wysokością zapięcia. Im wyższe zapięcie, tym szersze ramiona, im niżej – tym bardziej wysmukla (kamizelka smokingowa). Kieszonki analogicznie jak górna kieszonka w marynarce lub z dwoma rameczkami.

Mam nadzieję, że wszystkie powyższe uwagi pozwolą Panom wybrać w sklepie właściwy garnitur i uchronią przed ewentualna wpadką. Będą one również pomocne przy zamawianiu garnituru na miarę.

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :