Garnitur, frak czy smoking do ślubu?

Garnitur, frak czy smoking do ślubu?

Ślub jest jedną z najbardziej uroczystych chwil w życiu każdego mężczyzny. Taka wyjątkowa okazja wymaga równie szczególnej oprawy. Najbardziej popularne są wciąż garnitury, ale panowie coraz częściej kupują lub wypożyczają frak lub smoking.

moda_meska
rys. Przewodnik Młodej Pary
Ślubny strój pana młodego
Elegancki pan młody / Diuk
Pan młody w fularze / Diuk
Pan młody w fularze / Diuk

Na ostateczną decyzję powinien mieć wpływ wygląd sukni ślubnej, tak, aby razem ze strojem pana młodego współgrały ze sobą pod względem stylu i koloru. Jeśli suknia będzie biała, garnitur powinien być czarny, szary lub stalowy, w przypadku sukni ecru, lepiej zdecydować się na cieplejszy odcień – np. czekoladowy.

after_six_2013_2_bild_04
fot. Wilvorst

Garnitur do ślubu

Garnitur może być jedno lub dwurzędowy, z kamizelką lub bez, zapinany wysoko lub nisko. Marynarka powinna sięgać poniżej pupy, a rękawy nawet przy wyciągniętych rękach do nadgarstka. Mankiet koszuli musi odrobinę wystawać. Spodnie mogą mieć prosty krój, lub mogą być marszczone w pasie. Nogawka spodni powinna spoczywać lekko na bucie. Obcas buta musi być w połowie zakryty.

rys. Wilvorst
rys. Wilvorst
fot. Wilvorst
fot. Wilvorst
fot. Wilvorst
fot. Wilvorst

Doskonale skrojone slimowane garnitury oraz ołówkowe spodnie są na topie od kilku sezonów. Wyszczuplają i modelują męską sylwetkę. Ten fason nie jest polecany panom z brzuszkiem ani tym o krępej, mocnej budowie.

Świadkom proponujemy klasyczne garnitury z lekko błyszczącej tkaniny, do których dobieramy dodatki dopasowane do sukienki świadkowej.

Odważniejszym panom polecamy przedłużane marynarki żakardowe inspirowane modelami z czasów historycznych, do których zakładamy koniecznie gładkie spodnie.

rys. Wivorst
rys. Wivorst

Ślubny surdut angielski – jaskółka

„Cutaway” – dzisiaj skromnie Cut, jest noszony przy bardzo oficjalnych okazjach i akceptowany do wczesnego popołudnia. Z tego to powodu został nazwany „frakiem dziennym”.

rys. Wilvorst
rys. Wilvorst
fot. Wilvorst
fot. Wilvorst

Cut jest nową propozycją wyjściowej przedłużonej marynarki dziennej, lecz różni się od niej szczegółami, takimi jak modnie skrojone poły przodów.

fot. Wilvorst
fot. Wilvorst

Do takiej czarnej, granatowej lub srebrzystoszarej marynarki nosi się tradycyjne prążkowane czarno-szare spodnie, zwane „sztuczkowymi” jak też niekonwencjonalne dodatki, które stanowią: biała koszula ze stójką i srebrzystoszary krawat lub też jeszcze bardziej elegancko – koszula z zagiętymi rożkami kołnierzyka i do tego szary jedwabny plastron. Całość stroju dopełni perłowoszara lub pastelowa kamizelka i gładkie, czarne buty. Nieodzowne do kompletu są szare gładkie rękawiczki oraz szary (popielaty) cylinder. Goździk w butonierce będzie idealnym dopełnieniem wytwornego ubioru. Jeżeli pan młody ma założoną jaskółkę, to dobrze jest aby świadkowie również byli w surdutach, mogą mieć tylko dodatki w innym kolorze.

Zarówno w USA jak i Angli „Cut’y” i plastrony są oficjalnymi ubiorami do ślubu – dotyczą zarówno pana młodego jak i gości.

Frak do ślubu

Klasyczny frak uszyty jest z czarnego sukna, jego klapy pokryte są jedwabnym atłasem. Spodnie nie mają żadnych mankietów, ale na zewnętrznych szwach znajdują się podwójne jedwabne lampasy. Do fraka nosi się specjalną koszulę z bardzo sztywnym gorsem i usztywnianymi mankietami. Stojący kołnierzyk z zagiętymi rogami zdobi biała muszka. Tradycyjnym uzupełnieniem stroju jest biała kamizelka, szalik i białe rękawiczki oraz czarne lakierki.

rys. Wilvorst
rys. Wilvorst
fot. Wilvorst
fot. Wilvorst

Frak z czarną kamizelką jest najbardziej eleganckim dziennym strojem męskim noszonym w najbardziej uroczystych okazjach. Ojcom polecamy smokingi z czarnym pasem smokingowym i do tego koniecznie wiązana mucha. Kolor dodatków może być również dopasowany do sukienki małżonki (mamy). Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się klasyczna stójka, do której można założyć elegancki jedwabny, błyszczący krawat.

Smoking dla eleganckiego pana młodego

Czarny jest klasycznym kolorem smokingu, klapy ma wyłożone jedwabnym atłasem, na zewnętrznych szwach spodni ma naszyte pojedyncze czarne jedwabne lampasy. Koszula pod smokingiem powinna być z półsztywnym gorsem, półsztywnymi odkładanymi mankietami i łamanym kołnierzykiem. Do smokingu nosi się muszkę i dobrany kolorystycznie pas hiszpański lub czarną kamizelkę – ważne, aby pasa i kamizelki nie nosić jednocześnie. Najczęściej dodatki są czarne, ale odważniejsi panowie mogą zdecydować się na kolorowe. Buty do smokingu powinny być czarne i gładkie, najlepiej lakierki.

rys. Wilvorst
rys. Wilvorst
smoking-ze-spodniami02
rys. Wilvorst

Smoking jest doskonałym strojem dla pana młodego, taty oraz świadka. Pasuje na każdą sylwetkę, nawet dla panów z brzuszkiem, gdyż dodatek w postaci pasa smokingowego skutecznie go tuszuje.

fot. Wilvorst

Zakupu strojów i dodatków dla pana młodego najlepiej dokonać już po wyborze sukni ślubnej – łatwiej go będzie wtedy idealnie dopasować. Najważniejsze, to dopasować go odpowiednio do sylwetki i dobrać eleganckie dodatki. W tym sezonie modna jest prostota – warto więc poświęcić trochę czasu na zakup dobrze dobranego stroju, w tym dniu pan młody powinien błyszczeć tak samo, jak jego wybranka!

Zapisz

Zapisz

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :