Świadkowie, druhny i drużbowie

Podczas przygotowań do ślubu i w dniu zaślubin z pomocą spieszą świadkowie, druhny, drużbowie i druhenki.

Kogo wybrać na świadka?

Świadkowie określani są mianem pierwszej druhny i pierwszego drużby. Jeśli powierzymy te role sprawdzonym i bliskim osobom, uzyskamy pewność, że cała uroczystość będzie przebiegać spokojnie, a ewentualne problemy usunięte będą bez naszej ingerencji.

Najczęściej to rodzeństwo bądź bliscy przyjaciele pary młodej, mogą być również tej samej płci. Raczej nie przestrzega się już zabobonnej tradycji nakazującej wybór na świadków osoby niezamężne, nie-małżeństwa, kobiety nie będące w ciąży. Ważne jest by mieli ukończone 18 lat i byli dla młodych ostoją, na którą mogą liczyć również w dniu ślubu. Jest to odpowiedzialna funkcja i należy dobrze przemyśleć komu zechcecie ją powierzyć.

Druhny i drużbowie – coraz popularniejszy trend z krajów anglosaskich

Druhnami mogą być siostry, kuzynki lub przyjaciółki panny młodej, a drużbami bracia, kuzyni lub przyjaciele pana młodego. Wspaniałym pomysłem na podkreślenie roli jaką ma spełnić wybrana przez nas grupa pomocnych osób, jest wyróżnienie jej przez strój lub jednakowe ozdoby. Druhny mają najczęściej sukienki w takim samym kolorze oraz mini-bukieciki nawiązujące do bukietu ślubnego panny młodej. Drużbowie mogą mieć identyczne przypinki w klapach garniturów.

W naszych realiach często blokadą jest budżet. Powstaje pytanie KTO ma zapłacić za stroje, bo według tradycji to państwo młodzi… Ale można to obejść sposobem – panowie mogą otrzymać prośbę aby ubrali się w granatowe garnitury i sprezentować im identyczne przypinki, i na przykład muchy. Panie natomiast – że preferowane dla nich będą sukienki w konkretnym odcieniu. I analogicznie zamówić dla nich identyczne małe bukieciki.

Druhny panny młodej
fot. tentwentyone.co.uk
Drużbowie pana młodego
źródło: weddingforward.com

Liczebność orszaku prawdopodobnie nie jest aż tak istotna, jak chęć okazania względów Waszym bliskim i znajomym poprzez zaproszenie ich do uczestnictwa w uroczystości. Są to zwykle osoby szczególnie bliskie, którym w ten sposób chcielibyście okazać sympatię, szacunek i uznanie.

Kogo (nie) wypada wybrać na świadka

Wybór świadków często nie jest łatwy. Na pewno nie powinniście poddawać się radom typu „wypada wziąć kuzynkę Alicję z Gdańska” lub „weźcie mojego bratanka bo marzy o tym od zawsze”. Powinny to być osoby bliskie, znane Wam i lubiane. Takie, które pozostaną w Waszym cieniu, ale będą jednocześnie szarą eminencją, na którą możecie liczyć. Odradzamy typy gwiazd, które z natury skupiają uwagę głównie na sobie i panów, którzy są świetnymi kumplami, ale nie potrafią zapanować nad szesnastym z rzędu toastem. Chyba że inne względy zadecydują o wyborze, jednak musicie być świadomi ewentualnych konsekwencji nietrafnego wyboru.

Super druhny panny młodej
źródło: pinterest.com

Zadania świadkowej i druhen – pakiet do ustalenia:)

 • pomagają pannie młodej w wyborze sukni ślubnej, biżuterii, konsultacjach z fryzjerem i makijażystą
 • dbają o nienaganny wygląd panny młodej
 • układają tren przed wejściem do kościoła i w kościele
 • pilnują aby welon dobrze się układał
 • odpinają welon w trakcie oczepin
 • przejmują opiekę nad kwiatami wręczonymi młodym
 • dbają, aby panna młoda miała w zasięgu ręki chusteczkę (szczególnie podczas ceremonii), zapasową parę pończoch, puder, lusterko itp.
 • czuwają nad druhenkami.

Tradycyjne zadania świadka i drużby

 • czuwają nad terminami dostaw alkoholu i napojów
 • stroją ślubny samochód
 • pilnują, by zdenerwowany pan młody nie zapomniał o obrączkach
 • odbierają kwiaty i prezenty
 • czuwają nad kolejnością wydarzeń i programem uroczystości
 • dbają o sprawny transport gości
 • zajmują się przydzielaniem kluczy do pokoi hotelowych i szeroką pojętą pomocą logistyczną
 • wznoszą uroczysty toast, mogą wygłosić krótkie dowcipne przemówienia.

Uff… dużo tych obowiązków – wiadomo, że druhna nie jest pokojówką panny młodej biegnącą na każde skinienie, ale powinna być to osoba, której w razie potrzeby nie będziesz się bała poprosić o pomoc i o poświęcenie Ci uwagi.

Druhna też ma prawo pobawić się na Twoim weselu, może więc scedować część swoich obowiązków na inne osoby. Logistyka to podstawa. 

Dzieci w orszaku ślubnym

Uczestnictwo dzieci w orszaku ślubnym może dodać uroku całemu wydarzeniu. Dzieci są uosobieniem niewinności, przypominają nam o cyklu życia i przemijania, którego wszyscy jesteśmy częścią. Większość maluchów czuje się dumna i bardzo przeżywa wyróżnienie, jakim jest dla nich niesienie trenu bądź welonu panny młodej, obrączek na poduszeczce przed młodą parą, sypanie kwiatków na ślubnym kobiercu i pomoc w zbieraniu monet i cukierków (sypanych często właśnie z myślą o dzieciach) po zakończeniu ceremonii.

Powinny być uroczyście ubrane – dziewczynki na przykład w jasne sukieneczki, a chłopcy w mini-garnitury. Tak teoretycznie, bo oczywiście dzieciaczki można ubrać elegancko i fantazyjnie w zależności od charakteru, miejsca uroczystości, stylizacji i pogody. Dzieci nie mogą być zbyt małe ani z natury nieśmiałe, gdyż obecność setek wpatrzonych w nie oczu może je zwyczajnie speszyć i trema weźmie górę nad zadaniem.

Druhenka i mały drużba sypią kwiatki
źródło: blogdamariafernanda.com

-MP-

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :