Buty do ślubu

Buty do ślubu to istotny element stroju panny młodej, który tylko pozornie jest zakryty przez suknię. Podczas sesji zdjęciowej, zabawy, w trakcie siedzenia – zaskakujące, jak często jest je widać.

Jak wybrać buty do ślubu?

Buty do ślubu dobiera się najczęściej już po wybraniu sukni ślubnej, ale jeszcze przed jej kupnem – w trakcje dopasowywania i poprawek krawieckich. Wskazane jest zabieranie butów na przymiarki, aby dostosować do nich długość sukni. Decyzji co do wyboru butów nie można podjąć pochopnie. Niewygodne buty mogą zepsuć cały dzień. Nie wystarczy przecież przejść w nich do ołtarza – trzeba jeszcze pewnym krokiem przetańczyć całą noc.

Nie kupuj butów za ciasnych, uwierających, z myślą, że uda Ci się je rozbić do dnia ślubu – nie każde buty można rozchodzić. W dniu ślubu może spotkać Cię niemiła niespodzianka. Warto wybrać buty wykonane z miękkiej skóry lub satyny, na wygodnych obcasach i dobrze dobrane do kształtu stopy. Z tego względu nie wystarczy tylko włożyć buty – trzeba w nich chwilę pochodzić po sklepie – a nawet poskakać, żeby sprawdzić jak leżą na nodze. Zwróćcie  uwagę na jakość wykonania i umiejscowienie klamerek i sprzączki czy ozdób – czy nie zahaczają się o brzeg sukni lub halkę – mogą wtedy zniszczyć pończochy lub poszarpać sukienkę.

Buty ślubne powinny być dopasowane wysokością obcasów, fasonem i zdobieniem do rodzaju sukni oraz dodatków.

Jeśli na co dzień nie chodzisz na szpilkach, nie wybieraj ich z okazji ślubu, bardzo szybko nogi zmęczą się i zamiast radośnie pląsać po parkiecie, będziesz marzyła o chwili kiedy je zdejmiesz. W miarę bezpieczny jest obcas do 7 cm, ale jeśli jesteś przyzwyczajona do chodzenia na obcasach, możesz wybrać wyższe modele. Ważne aby były wygodne i rozchodzone w domu, najlepiej kilka dni przed ślubem po kilkanaście minut dziennie. Jeśli buty mają śliską podeszwę należy zetrzeć ich powierzchnię dla zabezpieczenia przed upadkiem. Pamiętaj, że od momentu założenia butów do końca imprezy weselnej mija często 12-14 godzin i że panna młoda większość tego czasu spędza na stojąco – dlatego odpowiednie obuwie ślubne jest bardzo ważne.

Białe skórzane szpilki do ślubu Neścior
Białe szpilki do ślubu

Jaki kolor butów ślubnych wybrać?

Nadal sporą popularnością cieszą się buty białe i ecru. Jeśli wybierzecie buty w tych odcieniach pamiętajcie, że muszą one idealnie pasować do koloru sukni ślubnej. Zdecydowanie unikajcie białych butów do kremowej sukni i odwrotnie.

Popularne są również kolorowe buty – można je dobrać do koloru oprawy ślubnej. Czerwone, fuksjowe, fioletowe, chabrowe – buty do ślubu w intensywnym kolorze mogą być głównym akcentem kolorystycznym stylizacji panny młodej. Często też panny młode sięgają po neutralne kolory – pudrowy róż, nude czy popielate. Takie buty to inwestycja nie tylko na ślub – z powodzeniem można je potem wykorzystać do codziennych stylizacji. Buty ślubne to rzecz na której nie warto oszczędzać – nie chodzi o to, żeby kupować najdroższe, ale o to że tanie, nieoddychające i niewygodne obuwie zrujnuje Wam samopoczucie. Tutaj kluczową rolę odgrywa wygoda i co często za tym idzie – jakość.

Buty ślubne glamour
Sandałki do ślubu romantyczny pudrowy róż

Jaki fason butów ślubnych wybrać?

Często wybierane fasony to czółenka – zakończone okrągło, w szpic czy ostatnio szalenie modne „w migdał”. Panie, które niezbyt dobrze czują się na obcasach mogą sięgnąć po baleriny. Coraz mniej panien młodych przejmuje się natomiast przesądem, że przez odkryte palce ucieka szczęście, a przez pięty – pieniądze. Wybiera modele odkryte, a nawet sandałki, szczególnie na ślub w upalnych miesiącach. Buty z paskiem wokół kostki będą się lepiej trzymały stopy, ale za to optycznie skracają nogi. Dobrze za to będą się prezentować buty z paskiem w kształcie litery T (T-bar), przypominające buty do tańca. Są idealne do sukienek w stylu retro i vintage. Firmy produkujące obuwie ślubne stawiają często na prostotę – buty mają być eleganckim dodatkiem, który nie zdominuje sukienki. Chyba, że to buty w stylu glamour:)

Buty t-bar do ślubu
Buty do ślubu fason T-bar
Wygobne buty do ślubu od visione.pl
Wygodne buty do ślubu
Baleriny ślubne z kokardką
baleriny z kokardką

Efektowne są buty na wąskiej szpilce, ale biorąc pod uwagę wygodę warto rozpatrzyć również buty na nieco szerszym słupku czy nawet na koturnie. Weźcie pod uwagę to, po jakim podłożu będziecie chodzić. Warto zabezpieczyć się i mieć ze sobą drugą parę butów. Na wypadek jeśli podczas zabawy nogi spuchną, bądź w razie złamania obcasa – to oczywiście na szczęście! Baleriny lub trampki na przebranie mogą się przydać.

Fioletowe buty ślubne
fot. Ryan Polei | www.ryanpolei.com / Foter

Zapisz

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :