Bukiety ślubne z piwoniami

Panny młode od kilku sezonów pokochały bukiety ślubne z piwoniami.

Piwonie, znane też jako peonie, mają się w bukietach ślubnych coraz lepiej. W Chinach, skąd się wywodzą, uznawane były za symbol szczęścia i obfitości.

Podobają się, zachwycają, są modne i efektowne, florystom pozwalają na kreatywność i pasują do większości typów sukien ślubnych, a ze względu na bogata gamę kolorów, dopasują się do każdego kolorytu panny młodej.

Różne formy kwiatów piwonii stwarzają ogromne możliwości łączenia w bukietach. Te piękne, wyraziste kwiaty doskonale komponują się także z innymi roślinami, sukulentami, gipsówką, różami, hortensjami, anemonami czy bylinami z ogrodów. Jeden kwiat peonii lub przypinka z kilku pąków pięknie zagrają we włosach panny młodej w roli stroika.

W bukietach ślubnych pięknie prezentują się odmiany coral charm, Lady Aleksandera Duf, Alba Plena, Shirley Temple czy kultowa Sarah Bernardt. W Polsce bardzo dobrze rozwijają się te o wdzięcznych nazwach Ewelina, Władysława, Jadwiga, Hania, Ursynów i Krystyna. Odmian i podgatunków piwonii są dziesiątki.

Sztuką jest zakomponowanie ich tak, by wykorzystać pąki w różnym stadium rozkwitu, i tym samym osiągnąć pożądany efekt. Zwarte biedermeierowskie kule to już rzadkość, większość pań zachwyca się luźnymi bukietami w stylu angielskim czy amerykańskim.

Piwonie kwitną w maju i czerwcu, jeśli więc chcecie sięgnąć po nie w tych miesiącach, warto skorzystać z rodzimych hodowli, często z naszych ogrodów, obfitujących najczęściej w odmianę piwonii chińskiej i  krzaczastej. Mają kształty talerzykowate, kubkowate, miseczkowate lub kuliste. Dzielimy je na pojedyncze, podwójne, półpełne oraz formy anemonowe (japońskie). Mogą mieć średnicę od 5 do nawet 20 centymetrów. Niektóre przypominają kwiat lotosu, inne anemonki, jeszcze inne róże lub chryzantemy.

Jeśli zachwycicie się peoniami, możecie je zamówić do bukietu przez cały rok – kwestia ceny sprowadzanych kwiatów może jednak Was rozczarować. Dlatego zachęcam, by w miesiącach, w których piwonie rosną u nas, wykorzystać je w bukiecie ślubnym oraz jako motyw przewodni dekoracji, które można przygotować “na bogato”, przetrzebiając babciny ogród…

 

Bukiet ślubny z różowych piwonii i astrów

źródło: stylemepretty.com

 

Bukiet z piwoniami

źródło: lesfavoriswedding.com

 

Bukiet ślubny z piwoniami i sukulentami

źródło: bellethemagazine.com

 

Komentarze