Zabawy weselne

Zabawy weselne

Nieodzownym elementem programu wesela są zabawy, które mają na celu zintegrowanie i rozbawienie gości. Na szczęście minęły już czasy żenujących zabaw, których wszyscy starali się uniknąć. Dzisiaj wybór zabaw jest ogromny – zapewniają mnóstwo śmiechu i doskonale pomagają w rodzinnej integracji. Najlepiej jeśli na spotkaniu przed weselem ustalicie z orkiestrą lub dj-em, jak będą wyglądać oczepiny.

Oto kilka inspiracji i popularnych zabaw.

 

Fanty – kreatywna zabawa weselna

Idealna ilość uczestników zabawy – od pięciu do dziesięciu. Zadaniem graczy jest przynoszenie fantów wymienionych przez prowadzącego imprezę. Co może być fantem? Praktycznie wszystko. Zabawę zaczyna się od najprostszych fantów: zapałek, zegarków, szminek, pasków od spodni, butów, owoców, marynarek, czy świeczek. Osoba, która ostatnia doniesie przedmiot, odpada z gry.

Gdy zmniejsza się liczba uczestników zabawy, podnosimy poprzeczkę żądając coraz bardziej wyszukanych przedmiotów. Wodzirej wydaje polecenie przyniesienia: gaśnicy, największego garnka z kuchni, i innych ciekawych rzeczy. By zabawa miała swój punkt centralny, fanty powinny być znoszone w jedno miejsce, np. na środek sali lub obok stołu pary młodej.

Taniec weselny inaczej – zabawa weselna w dyscypliny sportowe

Do zabawy zgłasza się klika par. Każda para losuję karteczkę, na których są wypisane różne dyscypliny sportowe. Zadaniem uczestników jest zaprezentowanie wybranych dyscyplin w tańcu.

Przykładowe dyscypliny:
•    łyżwiarstwo figurowe
•    jazda konna
•    skoki narciarskie
•    karate

Grę można urozmaicić przekazując informację o wylosowanej dyscyplinie jedynie parze tańczącej. Publiczność złożona z gości weselnych będzie próbowała odgadnąć jaki sport naśladują pary.

 

Orkiestra – muzyczna zabawa weselna

Zabawa polega na utworzeniu dwóch drużyn. W każdej wybierany jest dyrygent, a pozostali uczestnicy mają za zadanie naśladowanie instrumentów: skrzypiec, bębów, fortepianu, trąbki, kontrabasu, itp. Prowadzący najpierw daje zespołom minutę na próbę, a następnie udziela na zmianę czasu na “granie”. Dyrygenci dyrygują – wskazują jaka osoba lub sekcja, która naśladuje konkretne instrumenty, ma się odezwać. Orkiestry stają do pojedynku – kiedy jedna milczy, druga gra. Goście weselni przez aplauz wybierają zwycięską drużynę.

 

Taniec ze stażem – wybór najstarszego małżeństwa na weselu

Konkurs tańca dla wszystkich par małżeńskich obecnych na weselu. W trakcie piosenki wodzirej prosi o odchodzenie z parkietu par ze stażem małżeńskim krótszym niż kolejno 5, 10, 15, 20, 25, 30 itd. W ten sposób na koniec na parkiecie zostaje najstarsze małżeństwo i im panna młoda wręcza np. swój bukiet ślubny. Ta zabawa może być bardzo miłą niespodzianką dla dziadków.

 

Sztafeta – rywalizacja rodzin w zabawie weselnej

Z rodziny pana młodego i panny młodej wybiera się po cztery osoby. Ustawia się cztery krzesła w dwóch rzędach. Osoba na pierwszym krześle musi najszybciej jak potrafi zjeść banana i klepnąć kolejną osobę w ramię, kolejna osoba ma nadmuchać balon tak, żeby pękł (oczywiście najszybciej jak umie), kolejna osoba musi wypić szklankę wody, a ostatnia obrać i zjeść mandarynkę. Wygrywa drużyna, która najszybciej pokona całą sztafetę.

 

Test na zgodność małżonków

Para młoda siada na krzesłach tyłem do siebie. Panna młoda w ręce trzyma but pana młodego, pan młody but panny młodej (mogą to być również balony).

Konferansjer zadaje pytania typu:

 • „kto pierwszy powiedział kocham cię”
 • „kto lepiej prowadzi samochód”
 • „kto jest większym bałaganiarzem“
 • „kto nawiązał znajomość pierwszy”
 • „kto pierwszy wybacza po kłótni”
 • „kto więcej wydaje na ubrania”
 • „kto jest większym egoistą”
 • „kto jest bardziej wyrozumiały”
 • „kto się częściej obraża”
 • „kto ma bardziej wybuchowy charakter”
 • „kto jest bardziej pracowity”
 • „kto jest duszą towarzystwa”
 • „kto pierwszy wyciąga rękę na zgodę”
 • „kto ma większą fantazję”
 • „kto zaprosił większą liczbę gości”.

Para odpowiada na pytania podnosząc do góry jednocześnie buty (balony).

 

Muzycznym pociągiem po Europie

Do zabawy należy zebrać maksymalną ilość osób, które ustawiają się jedna za drugą w „wagoniki”, następnie do piosenki „Jedzie pociąg z daleka” zaczyna się taniec. Konferansjer, co jakiś czas przerywa taniec i oznajmia do jakiej stacji, w jakim kraju goście dojechali. W każdym państwie obowiązkowo należy odtańczyć charakterystyczny taniec, np. w Paryżu kankana, w Moskwie kazaczoka, w Sarajewie – „Kałasznikowa” Bregovicia, w Wiedniu walca, w Pradze polkę, w Madrycie flamenco, w Atenach Zorbę, w Rzymie – kaczuszki. W końcu pociąg dojeżdża do Warszawy, gdzie tańczymy poloneza. To jedna z najbardziej integracyjnych zabaw weselnych.

 

Szansa na sukces – zabawa weselna dla przyszłych gwiazd estrady

Zabawa polega na naśladowaniu (markowaniu) wokalistki oraz gitarzysty do odtworzonego w tle podkładu muzycznego. W tym celu wyłaniamy spośród gości kobietę i mężczyznę i wręczamy im rekwizyty zastępujące mikrofon oraz gitarę. Uczestnicy będą mieli za zadanie zaprezentować się publiczności podczas udawanego śpiewu (kobieta) oraz gry na gitarze (mężczyzna). Konkurs może się odbyć również w formie kilkuosobowej, a wtedy publiczność nagradzając uczestników intensywnością braw, zadecyduje o zwycięzcach z grona wokalistek oraz gitarzystów.

 

Tańce pokoleniowe na weselu

Państwo młodzi dobierają po trzy pary ze starszego i trzy pary z młodszego pokolenia. Konkurs polega na wyłonieniu najlepiej tańczącej pary ze starszej generacji, która będzie tańczyć do muzyki młodej generacji i odwrotnie – młoda generacja będzie tańczyć do utworu z lat 60–70-tych. Wyłonienie zwycięzców odbywa się poprzez intensywność braw dla wskazanych przez konferansjera par, gdzie wygrywa jedna para z każdej z grup pokoleniowych.

 

Zabawa w karetę na weselu

Organizowana jest zazwyczaj w trakcie oczepin – do zabawy potrzeba 9 osób, które reprezentują: 4 koła karety, 2 konie, 1 woźnicę, no i oczywiście króla (pan młody) i królową (pani młoda). Zabawa polega na szybkim reagowaniu na słowa opisujące poszczególne części lub osoby z karety (należy wstać i obiec krzesło). Za nie zareagowanie na słowo np. król, pan młody reprezentujący króla musi wypić kieliszek wódki bez popitki. Przy odpowiednio dobranym opowiadaniu zabawa potrafi rozweselić do łez zebranych gości.

 

Konkurs tańca

Do konkursu staje kilka par. Wodzirej prowadzący zabawę często dobiera sobie sędziów w postaci pary młodej lub świadków. W zabawie wygrywa para, która najdłużej wytrwa na parkiecie. W zależności od wersji tej zabawy może ona przybrać formę siłową, lub zręcznościową:

 • w wersji siłowej wodzirej zmusza partnerów do coraz trudniejszych figur, np. z partnerką na rękach, w przysiadzie, itp.
 • w wersji zręcznościowej tańczącym daje się np. balon,który umieszczany jest między różnymi częściami ciał tańczących.Para, która zgubi balon odpada.
 • Inna odmiana wersji zręcznościowej to taniec z marynarką, w którym partnerzy na wybrany znak zamieniają się marynarką. Ostatnia para odpada.

Zabawy weselne nie muszą być żenujące.

Ważne również aby nie trwały zbyt długo, bo goście znużą się i zamiast zintegrować – wyjdą na dwór lub pójdą do domu.

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :