Na której dłoni nosi się obrączkę?

I dlaczego na filmach widujemy obrączkę na lewej dłoni? I co z pierścionkiem zaręczynowym po ślubie?

W starożytności wierzono, że od czwartego palca lewej dłoni idzie żyła prosto do serca. Nazywano ją żyłą miłości, dlatego obrączki, będące symbolem zawarcia małżeństwa nosili tam, skąd biegła, czyli na palcu serdecznym lewej dłoni. Miało to zapewnić pomyślność związkowi i umocnić więź łączącą małżonków.

Dlaczego na świecie nosi się obrączki na lewej lub prawej dłoni?

Współcześnie przejęto zwyczaj noszenia obrączek na serdecznym palcu. Niektórzy nadal noszą je na lewej dłoni, inni na prawej, co mocno związane jest z tradycjami danego kraju.
Podobno za czasów krwawych powstań w Polsce na znak żałoby wdowy przenosiły obrączki z lewej ręki na prawą, co tez czynili w geście solidarności towarzysze broni. Z czasem to prawa ręka stała się tą na której nosie się obrączki, a na lewą przekłada się je po owdowieniu.

Niezależnie jednak od wyboru dłoni, obrączkę nosi się zawsze na czwartym, serdecznym palcu.

Gdzie nosi się obrączkę na prawej dłoni?

Rozrzut krajów, w których obrączkę ślubną nosi się na prawej ręce jest zadziwiający. Na serdecznym palcu prawej dłoni nosi się obrączkę ślubną między innymi w Polsce, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Norwegii, Danii, Indiach, Wenezueli i Chile.

Gdzie nosi się obrączkę na lewej dłoni?

Pamiętam jak swego czasu dziwiłam się na zagranicznych filmach dlaczego bohaterowie wkładają podczas przysięgi obrączki na lewe dłonie. Co kraj to obyczaj, ale nie zdawałam sobie sprawy, że w Polsce jest to związane z naszą narodową historią. Obrączka ślubna noszona jest na serdecznym palcu lewej dłoni m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, we Włoszech, w Egipcie, Turcji, Brazylii, Meksyku, USA i Kanadzie.

A gdzie nosimy pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Na której dłoni nosi się obrączkę i gdzie – to już wiecie. Co natomiast z pierścionkiem zaręczynowym po ślubie? Pierścionek zaręczynowy w okresie narzeczeństwa nosimy na serdecznym palcu prawej dłoni. Po ślubie przekładamy go na serdeczny palec lewej dłoni lub – jeśli pasuje – nosimy go razem z obrączką na czwartym palcu prawej dłoni. Niektóre kobiety przekładają go na palec środkowy, ale trzeba uważać na wzajemnie ścieranie się biżuterii.

-SAG-

Obrączka ślubna na prawej dłoni Zapisz

Zapisz

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :