Ślub humanistyczny

Co to jest ślub humanistyczny? Romantyczna ceremonia nad brzegiem jeziora, gdzie młodzi składają sobie samodzielnie napisaną przysięgę?

Śluby humanistyczne istnieją w Polsce od 2007 roku. Jak nazwa wskazuje – w centrum ceremonii znajduje się człowiek – jego system wartości, doświadczeń i pragnienia. Ceremonia ma podkreślić to, co dla pary jest najważniejsze – miłość, poświęcenie, równość, twórczość czy tolerancję w związku. Śluby humanistyczne mogą być zawierane pomiędzy dwiema dorosłymi osobami (także tej samej płci), ale nie mają mocy prawnej – trzeba swój związek potwierdzić w urzędzie stanu cywilnego.

Prowadzeniem ceremonii w Polsce zajmuje się Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. Ślub poprzedza spotkanie z mistrzem ceremonii, podczas którego sprawdza się czy intencją pary młodej jest rzeczywiste „bycie rodziną” i ustalenie przebiegu ceremonii. Zazwyczaj wychodzi się od omówienia standardowej procedury, którą młodzi mogą zmienić według własnych życzeń. Mogą w nią wpleść ulubioną muzykę, stroje, hobby, zrobić ją w ukochanym miejscu i samodzielnie wybrać treść przysięgi. Ważne jest, aby para decydująca się na taki rodzaj ceremonii była świadoma, co oznacza ślub humanistyczny i pewna podejmowanej decyzji.

Dla kogo jest ślub humanistyczny?

  1. Wspaniałe rozwiązanie dla par, które są w związku ale nie chcą (lub nie mogą) go sformalizować, a chciałyby uroczyście złożyć sobie przysięgę i świętować ten dzień w gronie rodziny i przyjaciół.
  2. Może być wybrany przez pary, dla których ślub cywilny to za mało. Ślub humanistyczny ma bardziej rozbudowaną i uroczystą formę. Urządzając go w plenerze można połączyć ze sobą te dwie ceremonie.
  3. Dla małżeństw, które wzięły uprzednio ślub bez gości, a chciałyby w ich obecności potwierdzić i świętować zawarcie związku małżeńskiego.
  4. Dla wyznawców różnych religii czy osób pochodzących z odmiennych kultur. Nie jest to co prawda ceremonia religijna, ale można połączyć różne symbole czy tradycje. W tradycyjnej świątyni mogłoby być trudne do zrealizowania.
  5. Po pandemii – dla tych, którzy ze względu na pandemię wzięli kameralny ślub, a chcą zorganizować ceremonię i może nawet imprezę weselną dla gości. (patrz pkt 3:).

Ile kosztuje ślub humanistyczny?

Koszt ślubu humanistycznego to koszt minimum 800 zł. Jest to opłata za przygotowanie scenariusza i obsługa ceremonii. Można też powierzyć mistrzowi ceremonii kompleksową organizację ślubów – wówczas program i ceny ustala się indywidualnie.

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :