Zawiadomienia o ślubie i podziękowania po ślubie

Zawiadomienie o ślubie

Zawiadomienie to elegancka forma przekazania informacji o ślubie, równoznaczna z zaproszeniem na uroczystość ślubną, bez zaproszenia na przyjęcie weselne.

Do kogo najczęściej się je kieruje? Do osób, których z różnych względów nie chcemy, nie możemy zaprosić na wesele (każda sala ma swoją pojemność, a trudno zaprosić 20 osób z pracy z osobami towarzyszącymi, nawet jeśli wszystkich bardzo lubimy, prawda?), a jednak są dla nas na tyle ważni, że chcemy aby uczestniczyli w ceremonii ślubnej.
Otrzymane zawiadomienie nie obliguje gości do kupna prezentu. Goście natomiast najczęściej przynoszą kwiaty oraz kartki z życzeniami i wręczają je składając życzenia przed kościołem lub usc.

Znacie zwyczaj powiadomienia o zawarciu związku małżeńskiego? Takie zawiadomienia wysyłane po fakcie, zazwyczaj kilka dni po zawarciu związku małżeńskiego. Kieruje się je do tych wszystkich krewnych  i znajomych, którzy z różnych powodów nie zostali zaproszeni na ślub. Przyznam, że nie do końca rozumiem tę ideę, bo skoro kogoś nie zapraszamy, to takie zawiadomienie może być niezbyt dobrze zrozumiane.

Zdarzają się zaproszenia i zawiadomienia wysłane za pomocą poczty e-mail. Należy być z tym jednak bardzo ostrożnym. Jeśli mamy bardzo wielu dalszych znajomych, którym chcemy wysłać zawiadomienie o ślubie możemy ewentualnie skusić się na taką opcję, z jednoczesnym zawiadomieniem telefonicznym (najlepiej najpierw zadzwonić i powiadomić o wysłaniu e-maila z informacją i detalami dotyczącymi ceremonii ślubnej). Jednak niedopuszczalna jest taka forma zapraszania kogoś na wesele. Osoba zaproszona w ten sposób może poczuć się zignorowana.  

Wielkim faux-pas jest użycie portali społecznościowych. Wysyłanie zaproszeń do wszystkich jest tak naprawdę wysyłaniem ich do nikogo – jeśli nie mamy nawet minuty na wykonanie telefonu, trudno będzie komuś uwierzyć, że zależy nam na jego obecności na ceremonii. A już zaproszenie na przyjęcie i obligowanie kogoś tym samym do kupna prezentu jest w bardzo złym tonie. Szczególnie starsze osoby mogą być niezadowolone z takiej formy zaproszeń – jednak także osoby młode, na co dzień komunikujące się za pomocą mediów społecznościowych nie będą zachwycone taką formą zaproszeń.

—————————————————–

PRZYKŁADOWY TEKST ZAWIADOMIENIA O ŚLUBIE

Katarzyna Nowak i Tomasz Kowalski
w imieniu Rodziców i własnym z radością zapraszają
Sz. P. Marię i Tadeusza Podolskich
na swój ślub, który odbędzie się dnia 24 października 2024 roku
o godzinie 14.00 w Katedrze Najświętszej Marii Panny we Wrocławiu.

—————————————————–

Podziękowania za przybycie na ślub i wesele

Po weselu możecie swoim gościom wysłać kartki z podziękowaniem za przybycie i zabawę – oczywiście, tak jak zaproszenia i zawiadomienia powinny być utrzymane w jednym stylu – można na tych kartkach wydrukować jakieś sympatyczne ślubne zdjęcie Młodych lub zbiorowe zdjęcie z gośćmi, które zazwyczaj jest robione na każdym ślubie.
Wiele mówi się o podziękowaniach po ślubie dla młodej pary, działa to także w drugą stronę. Żaden gość nie powinien być pominięty przy podziękowaniu od nowożeńców, a forma podziękowania, chociażby telefoniczna, to naprawdę drobny lecz bardzo miły gest.

BS

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :