Wybór sali na wesele

Jak wybrać salę na wesele

Wybór sali na wesele jest często jedną z pierwszych decyzji podejmowanych podczas planowania ślubu i wesela.

Jest to także prawdopodobnie największy wydatek, jaki ponoszą Młodzi. Znalezienie odpowiedniego lokalu jest zadaniem czasochłonnym i wcale nie łatwym, ale ten trud na pewno się opłaci. Pyszna kuchnia, piękne wnętrza i sprawna obsługa to najważniejsze aspekty –  na co jeszcze zwrócić uwagę i jak zabrać się za szukanie tego wymarzonego miejsca na wesele?

Ustalcie jak duże będzie wesele

Na początku zastanówcie się dobrze nad listą gości – pozwoli Wam to oszacować ile osób będzie na weselu i pozwoli sprecyzować obszar poszukiwań. Oglądając oferty sal weselnych zwróćcie uwagę na to, ile sal jest w danym obiekcie. Jeśli więcej niż jedna upewnijcie się, że każda sala ma osobną infrastrukturę, wejścia i ogrody tak, aby goście nie mieszali się ze sobą.

W jakim stylu chcecie urządzić wesele?

Następnie pomyślcie, w jakim stylu chcecie urządzić swoją imprezę – czy ma to być eleganckie przyjęcie w hotelu, czy może huczna zabawa do białego rana w zajeździe położonym gdzieś na uboczu? Oceńcie możliwości logistyczne swoje i swoich gości wybierając lokalizację sali – jeśli zaprosicie wielu przyjezdnych, zawczasu zorientujcie się w kwestii miejsc noclegowych.

Sala weselna a dodatkowe koszty

Jeśli planujecie tradycyjne wesele z poprawinami, warto od razu dowiedzieć się o cennik i możliwości danego lokalu. Przede wszystkim zorientujcie się jakie dokładnie pozycje wchodzą w ofertę. Czasami oszczędność jest tylko pozorna, bo po doliczeniu kosztów dodatkowych jak np. obsługa kelnerska, zakup ciast i owoców, wynajem pokrowców czy dekoracja sali, budżet może znacznie wzrosnąć w porównaniu z propozycjami lokali, które większość tego typu pozycji zapewniają w cenie menu. Pomyślcie również nad wynajęciem sali w okolicach Wrocławia, często jest to trochę niższy koszt, a urokliwych miejsc jest całkiem sporo.

Salę weselną, na której naprawdę Wam zależy należy w popularnych terminach rezerwować często nawet z dwuletnim wyprzedzeniem.

Gdy już zdecydujecie się odwiedzić konkretną salę weselną i umówicie się na spotkanie, zwróćcie uwagę na następujące rzeczy:

 1. Możliwość rozstawienia stołów – czy nie stoją one zbyt blisko ścian, bądź siebie nawzajem, aby goście podczas zabawy mieli łatwy dostęp do swoich miejsc i możliwość integracji.
 2. Sprawdźcie ile jest miejsca do tańczenia, jak wygląda parkiet, czy nie jest zbyt śliski i nie grozi upadkiem podczas żywiołowych tańców.
 3. Jak wygląda miejsce dla obsługi wesela – fotografa, kamerzysty, orkiestry – ile kosztuje menu dla tych osób, czy może jest wliczone w cenę przyjęcia?
 4. Czy w cenę wliczona jest obsługa kelnerska?
 5. Ilu kelnerów na osobę przypada?
 6. Czy lokal posiada sejf lub zamykany, bezpieczny pokój, w którym, na czas zabawy, będziecie  mogli złożyć pieniądze i cenniejsze upominki?
 7. Dowiedzcie się, czy dekoracja sali na wesele jest w cenie przyjęcia i jeśli tak – czy możecie mieć na nią wpływ.
 8. Jeśli krzesła nie są zbyt estetyczne, zapytajcie, czy sala udostępnia pokrowce na krzesła i ile to kosztuje.
 9. Czy restauracja posiada osobne, zamykane pomieszczenie na alkohol?Czy w standardzie są kubełki na lód. Czy należy zapłacić „korkowe”?
 10. Jeśli zamierzacie zakupić alkohol w lokalu, zorientujcie się w cenach.
 11. Soki i napoje niegazowane powinny stać na stołach w dzbankach. Napoje gazowanie jak woda mineralna czy cola powinny być w szklanych buteleczkach o pojemności 0.2 l. Wystawione na eleganckich stołach dwulitrowe butelki z napojami są bezwzględnie nieestetyczne.
 12. Przejrzyjcie propozycję menu – najlepiej wybierzcie się do wybranego lokalu na obiad lub kolację, żeby sprawdzić jakość usług kulinarnych. Niektóre lokale proponują swoim potencjalnym klientom przykładowy obiad.
 13. Czy istnieje możliwość zorganizowania wiejskiego stołu, słodkiego stołu bądź podania części potraw z grilla?
 14. Jeśli spodziewacie się na weselu osób uczulonych na pewne składniki, dzieci bądź wegetarian, omówcie kwestie przygotowania dla nich dodatkowych potraw.
 15. Rozejrzyjcie się po lokalu – sprawdźcie toalety, dowiedzcie się, czy obsługa lokalu będzie dbać również o to miejsce w trakcie przyjęcia.
 16. Sprawdźcie jak wygląda szatnia, czy jest palarnia, jakie są możliwości wyjścia na zewnątrz (ogród, taras, balkon itp.) – nawet najpiękniejsza sala może stracić sporo uroku, jeśli jedyną możliwością przewietrzenia się jest wyjście na chodnik obok ruchliwej ulicy.
 17. Jak wygląda sprawa opłaty ZAIKS – najczęściej opłacają go właściciele sali weselnej, taki zapis powinien znaleźć się w umowie.
 18. Czy istnieje możliwość organizacji pokazu sztucznych ogni, wypuszczania lampionów bądź innych atrakcji?
 19. Zapytajcie, czy sala posiada swój własny agregat, na wypadek awarii prądu.
 20. Sprawdźcie, czy lokal posiada bezpłatny parking dla gości.
 21. Do której trwa zabawa weselna i jakie będą koszty ewentualnego jej przedłużenia?
 22. Zapytajcie, ile należy wpłacić zaliczki – jeśli zdecydujecie się na konkretny lokal, spiszcie dokładną umowę. Omówcie również zasady odstąpienia od umowy.

Nie są to zapewne wszystkie pytania, które należy zadać przy oglądaniu sali na weselną zabawę – są to jednak pytania kluczowe, które pomogą Wam ocenić, czy dane miejsce jest tym właściwym na organizację Waszego przyjęcia. Powodzenia w poszukiwaniach!

-Red-

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :