Ślub cywilny poza USC – dobra wiadomość dla par!

Ślub cywilny poza USC – dobra wiadomość dla par!

Od początku marca 2015 ślub cywilny można zawierać poza urzędami stanu cywilnego. Do tej pory było to możliwe jedynie po otrzymaniu specjalnej zgody. Teraz ślub poza urzędem może wziąć każdy: przepisy pozwalają na ślub poza urzędem, w miejscu praktycznie dowolnie wybranym przez parę młodą — pod warunkiem, że miejsce to gwarantuje godny charakter uroczystości.

Znaczy to tyle, że miejsce nie może naruszać powagi instytucji urzędnika państwowego (czyli ślub nie może odbyć się np. na basenie czy na targowisku). Od momentu wprowadzenia nowych przepisów w Polsce śluby odbywały się już w Łazienkach Królewskich, na Stadionie Narodowym (w sali bankietowej), we wrocławskim Afrykarium, na statkach, nad Morskim Okiem czy na plażach.

Ale też w miejscach, gdzie odbywają się przyjęcia weselne – w dworkach, pałacach czy restauracjach.

Urzędnicy raczej nie odrzucają wniosków ze względu na miejsce, ale mogą mieć pewne uwagi dotyczące hałasu, dużej ilości postronnych osób (gdyby ktoś zechciał składać przysięgę na środku krakowskiego rynku…) czy bezpieczeństwa zebranych gości – wtedy plany trzeba będzie skorygować i dostosować się do tych wymogów.

Zmieniła się także wysokość opłat – dotychczas opłata wynosiła 84 zł, ale młodzi nie mogli mieć pewności, że kierownik urzędu zgodzi się na ślub w plenerze, teraz opłata została podniesiona i wynosi 1000 zł.

[separator type=”thin”]

Więcej o formalnościach i kosztach związanych ze ślubem cywilnym znajdziecie tutaj:

[infobox maintitle=”Ślub cywilny – dokumenty i opłaty” subtitle=”” bg=”red” color=”black” opacity=”off” space=”20″ link=”https://www.przewodnikmp.pl/index.php/2015/07/08/dokumenty-i-oplaty-do-slubu-cywilnego/”]

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :