Próba złota decyduje o jakości ślubnych obrączek

Jakie znaczenie ma próba złota w obrączkach ślubnych?Dlaczego jedne obrączki ślubne są niemal idealne po 20 latach, a inne noszą ślady użytkowania nawet po roku?

Ile powinno być cukru w cukrze, czyli złota w złotych obrączkach, abyśmy mieli pewność, że posłużą w należytym stanie przez długie lata?

Wyroby ze złota nie występują w czystej postaci. Celem standaryzacji ilości złota w stopie wprowadzono tzw. próby złota. Próbą złota jest określenie ile w danym stopie złota znajduje się czystego złota np.

• próba 0,333 – tzw. 8-karatowe złoto
zawiera tylko 33,3 % czystego złota

• próba 0,585 – tzw. 14-karatowe złoto
zawiera 58,5 % czystego złota

• próba 0,750 – tzw. 18-karatowe złoto
zawiera 75 % czystego złota

Czyste złoto jest bardzo miękkie, dlatego miesza się je z innymi metalami (srebro, miedź, pallad, nikiel itp.), aby zwiększyć trwałość wyrobów z niego wykonanych.

Do obrączek nie polecamy złota pr 0,333, tak modnego ze względu na cenę na naszym rynku. Obrączki wykonane ze złota 8-karatowego są mniej trwałe, mogą pękać i zmieniać po jakimś czasie kolor (zrobią się ciemniejsze). Część par często decyduje się na zakup obrączek z próbą 0,333 ponieważ cena wydaje im się atrakcyjniejsza niż obrączki ze złota 14-karatowego. Wiedzcie, że jest to złudna oszczędność, ponieważ obrączki mają służyć nam wiele lat.

Złote obrączki o różnej próbie złota
fot. jubi-tom.pl

Optymalna próba złota dla obrączek to 0,585. Obrączki służą na długie lata, a wykonane z tej próby złota zawsze wyglądają tak samo.

Zgodnie z naszym prawem każdy wyrób złoty o masie powyżej 1 g powinien być ocechowany przez Państwowy Urząd Probierczy oraz posiadać znak producenta danego wyrobu. Takie znaki są widoczne przez kilkadziesiąt lat.

Przetapianie złota na obrączki ślubne

Każdy z nas ma w domu porwany łańcuszek, jeden kolczyk czy po prostu złotą biżuterię, która nie jest już używana. Całą tę biżuterię (niezależnie od próby i koloru złota) można przynieść do zakładu jubilerskiego, gdzie określamy próbę, ilość i wartość materiału. Jeżeli go wystarczy, to cały ten „złoty złom” rafinujemy (odzyskujemy czyste złoto ze stopu) i wykorzystujemy do produkcji. Na życzenie klienta możemy wykonaćobrączki z innego złota niż to przyniesione – to kwestia indywidualnego ustalenia.

Często bywa, że złota przyniesionego jest więcej niż potrzeba na wykonanie obrączek, wówczas naddatek można przeznaczyć na zapłatę za usługę.

Tekst: Jubi-Tom

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :