Wymarzona sala na wesele

Najważniejszym kryterium przy wyborze lokalu na wesele jest to, czy miejsce „się podoba”. Sala na wesele we Wrocławiu czy w okolicy – na co zwrócić uwagę.

Warto jednak przeanalizować kluczowe aspekty owej wymarzonej sali weselnej, by uroda miejsca szła w parze z dobrą obsługą, łatwą logistyką i możliwością szybkiego rozwiązania nieprzewidzianych problemów.

Lokalizacja przyjęcia weselnego

Nie ma nic lepszego niż ładne otoczenie lokalu na przyjęcie. Niektórzy marzą o takim weselu na uboczu – z dala od ruchliwych dróg, z ogródkiem, w którym goście mogą odpocząć. Idealnie, jeśli z kościoła lub urzędu goście będą mogli dostać się na piechotę.

Inni wybierają lokale położone w centrum, których atutem jest bliskość zabytków, a wielkomiejski klimat odpowiada klimatowi przyjęcia i – często gdy na weselu jest wielu gości z zagranicy – to jest klucz do poszukiwań.

Jeszcze innym odpowiadać będzie lokal położony na uboczu, gdzie goście i młodzi będą mogli w spokoju cieszyć się swoim towarzystwem. Takie domy weselne często oferują również noclegi dla gości, a następnego dnia poprawiny lub śniadanie. Wtedy trzeba zadbać o dojazd lub przekazać gościom dokładne wskazówki jak dotrzeć na miejsce.

Stodoła weselna Dolina Żab
Stodoła weselna Dolina Żab

W każdej z opcji zadbajcie o transport gości lub dodajcie do zaproszeń wskazówki dojazdu, aby przemieszczanie się gości było sprawne i nie spowodowało chaosu organizacyjnego.

Kontakt z właścicielem lokalu

Wrażenie,  jakie zrobi na Was właściciel lokalu jest bardzo ważne. Jeśli jest niepunktualny, lekceważy klienta i jego życzenia, a kontakt z nim jest utrudniony – lepiej od razu szukać innego miejsca. Musicie mieć pewność, że osoba zarządzająca salą będzie otwarta i gotowa na Wasze pomysły, będzie potrafiła doradzić, czasem konstruktywnie odradzić, a w czasie wesela będzie obecna (właściciel lub jego przedstawiciel) i gotowa do pomocy.

Noclegi dla gości weselnych

Jeśli Wasze wesele to wesele wyjazdowe – zadbajcie o noclegi. Oto pytania, które warto zadać decydując się na wesele z noclegami dla gości:
Czy obiekt weselny dysponuje odpowiednią ilością miejsc?
A jeśli nie, czy można ich przenocować w sąsiedztwie?
Czy obiekt jest zarezerwowany tylko dla Waszych gości?
Czy można dokupić awaryjnie kilka miejsc już w trakcie wesela?

Noclegi na wesele Radisson Wrocław
Noclegi w Radisson Blue we Wrocławiu

Domy weselne znajdujące się z dala od miast często dodają noclegi dla gości w pakiecie do „talerzyka”, ale oczywiście należy to potwierdzić i zawrzeć w umowie.

Ilość sal w obiekcie

A co jeśli Wasza wymarzona sala na wesele jest jedną z kilku ? Zdarza się, że w jednym obiekcie jest kilka sal weselnych. Jeśli wybraliście taki lokal, upewnijcie się, że sale mają osobne wejścia i osobne kuchnie, a obsługa pokieruje Waszych gości do właściwej sali. Istotne jest to, żeby goście nie mieszali się w czasie imprezy i żeby muzyka nie przenikała z sali do sali.

Sala na duże wesele Jasek Wrocław
Sala Balowa Hotel Jasek Wrocław

Wielkość i rozłożenie sali weselnej

Oglądając salę weselną warto umówić się w dniu, w którym będzie odbywać się wesele (tak, żeby zobaczyć rozstawione stoły). Pomoże Wam to ocenić ile rzeczywiście osób zmieści się na sali. Właściciele często zapewniają, że zmieści się każda podana ilość osób, ale przecież nie chodzi o to, żeby „upchać” gości. Powinni mieć oni możliwość swobodnego dojścia do swoich stołów, na parkiet czy do bufetu.

Parkiet i część jadalna najczęściej znajdują się w jednej sali – widok bawiących się gości zachęca innych do tańca. Jeśli lokal ma klika pomieszczeń, zadbajcie o odpowiednie rozsadzenie gości na etapie planowania przyjęcia.

Sala na duże wesele Sarah Kuklice koło Wrocławia
Sala Balowa Sarah Kuklice

Sala na wesele we Wrocławiu i ślub w plenerze

Coraz więcej obiektów ułatwia sprawę, organizując śluby w plenerze, w przestrzeni ogrodu czy parku okalającego salę. Oczywiście opcja ta dotyczy ślubów cywilnych i humanistycznych, ale jest ich przecież coraz więcej. Wówczas goście przyjeżdżają od razu na miejsce wesela i tu spędzają boskie chwile. Od początku ceremonii do końca przyjęcia weselnego, a często z noclegiem i poprawinami.

Wymarzona sala na wesele może więc pięknie współgrać z wymarzonym plenerem na ślub i sesję zdjęciową. Również w samym Wrocławiu ślub w plenerze lub w uroczyście udekorowanej sali nie jest już rzadkością, jak bywało kilka lat temu.

Menu weselne

Wybór menu weselnego

Ile osób, tyle znajdziecie opinii dotyczących menu weselnego. Decydując się na lokal warto przyjść tam wcześniej na obiad, lub umówić się z właścicielem na degustację. Pamiętajcie, że nie zawsze więcej znaczy lepiej – 3 czy 4 ciepłe dania w ciągu nocy wystarczą, ważne żeby były świeże i przygotowane w dniu wesela. Jeśli spodziewacie się gości na specjalnej diecie (np. wegetarian) zapytajcie wcześniej nie tylko o możliwość przygotowania dla nich obiadu, ale też 1-2 ciepłych dań. Wiadomo, że alkohol lubi towarzystwo „cięższych” potraw, ale w upalne dni bezpieczniej będzie zrezygnować z galaretek, tatara czy sałatek z dużą ilością majonezu.

Na przyjęciach weselnych mile widziane są szwedzkie stoły, konkretnie stoły wiejskie i słodkie. Można je również rozbudować o przekąski wegańskie, bezglutenowe – w zależności od preferencji gości i fantazji organizatorów.

Wiejski stół w Dolinie Żab

Dekoracje i oświetlenie

To oczywiste, że wybierzecie salę, której wystrój się Wam spodoba. Zawczasu jednak lepiej dowiedzieć się, czy dekoracja będzie leżeć po Waszej stronie, czy zapewnia ją lokal, a jeśli tak, co wchodzi w jej zakres. Dobrze, jeśli na sali jest kilka rodzajów oświetlenia – nad częścią jadalną powinno być jasno, a nad parkietem dobrze, żeby była możliwość przyciemnienia światła. Zespół muzyczny czy DJ często przywożą własne oświetlenie, ale o to też najlepiej dowiedzieć się wcześniej.

Dekoracja weselna w hotelu Radisson Blue Wrocław
Dekoracje Radisson Blue Hotel Wrocław

Parkiet na sali weselnej

Podłoga w sali weselnej nie może być pod żadnym pozorem śliska – uważajcie więc na wszelkie gresowe, marmurowe i kafelkowane  posadzki. Na takim twardym podłożu bardziej też męczą się stopy, co spowoduje, że Wasi goście szybciej zejdą z parkietu. Bańki mydlane czy strzelające drobinkami tuby to spektakularne wizualnie widowisko, ale uwaga! Mogą spowodować upadki na parkiecie.

Akustyka sali weselnej

Sprawa bagatelizowana lub wręcz pomijana, a przecież kiepska akustyka może zniweczyć trud włożony w przygotowanie wesela. No bo jak tu dobrze się bawić, kiedy nic nie słychać? Długie sale, kamiennie posadzki i  ściany oraz niskie pomieszczenia nie pomagają. Lepsze będą wysokie pomieszczenia z drewnianą podłogą. Dobre będą też wszystkie „wygłuszacze” – dywany, drewniane ściany czy tkaninowe dekoracje (to oczywiście, przy zachowaniu odpowiedniego estetycznego efektu). Jeśli lokal składa się z dwóch sal, konieczne będzie dodatkowe nagłośnienie w drugiej sali.

Umowa weselna i dodatkowe koszty

Jeśli właściciel lokalu nie chce z jakiegoś powodu podpisać umowy, powinna się Wam zapalić czerwona lampka. Wynajem sali na wesele to niemałe pieniądze – tutaj powinniście być uważni w każdym detalu.
Umowa powinna być szczegółowa i zawierać wszystkie ważne szczegóły dotyczące wesela (ramy czasowe, ilość obsługi, menu oraz wszystkie koszta, które obejmuje umowa). Ważne, żeby w umowie znalazły się zapisy dotyczące rezerwacji, zadatku lub zaliczki i warunków odstąpienia od umowy. Sprawdźcie, czy w umowie jest mowa o korkowym, napojach, ciastach, torcie, dekoracjach. Część lokali ma to w standardzie, w innych młodzi muszą zamawiać na własną rękę. Po rozmowie z właścicielem dajcie sobie czas do namysłu – poproście o kopię umowy, przeczytajcie i przeanalizujcie wszystko w domu, porównajcie oferty i dopiero wtedy podejmijcie decyzję.

Życzę Wam szczęścia w poszukiwaniu wymarzonej sali na wesele. Bawcie się wspaniale 🙂

-SAG-

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :