Jak wybrać bukiet ślubny?

Bukiet ślubny nie jest może najważniejszym elementem wesela, ale dla panny młodej będzie bardzo istotnym dodatkiem. Widać go przecież na zdjęciach i filmie, od jego wyboru zależy też jak będzie wyglądała reszta dekoracji i oprawa florystyczna.


Kiedy zamawia się bukiet ślubny? – Przynajmniej miesiąc przed ślubem. Jeśli chcecie zamówić również dekorację sali, kościoła i samochodu, lub zależy Wam na konkretnych odmianach kwiatów, warto przedyskutować opcje z florystą znacznie wcześniej.

Bukiet ślubny a sylwetka panny młodej

Umiejętnie dobrany bukiet ślubny pomoże zatuszować pewne niedoskonałości sylwetki. Po pierwsze powinien być proporcjonalny. Drobnym paniom poleca się mniejsze bukiety, a tym o postawniejszej sylwetce – większe. Długie bukiety uformowane w naręcze lub berło wyszczuplą sylwetkę, a szerokie i okrągłe będą idealne dla wysokich i bardzo szczupłych osób. Ważne, żeby bukiet nie był zbyt duży. Staje się wtedy niewygodny do noszenia. Ważne, by jego wystające elementy nie zahaczały ani nie brudziły sukni panny młodej.

Jak dopasować bukiet do sukni ślubnej?

Idąc na rozmowę z florystą warto zabrać ze sobą zdjęcie sukni ślubnej. Najlepiej swoje zdjęcie, w swojej sukni. Bukiet powinien pasować do niej zarówno kształtem, jak i stylem. Do sukien z bardzo szerokim dołem wybieramy bukiety okrągłe lub te o kształcie odwróconej kropli. W modelach bliższych krojem literze A klasycznych – bukiety o zwartej formie, najlepiej do trzymana w ręku. Przy rybkach i wąskich fasonach lekkich sukien ślubnych będą pasowały właściwie wszystkie kształty bukietów. Najbardziej chyba jednak kule i pomandery.

Romantyczny bukiet ślubny z dodatkiem róż,goździków i piwonii / Wromedia

Bukiet w kształcie odwróconej kropli / Wromedia

Bukiet ślubny Wrocław Kwiaciarnia Alma
Uroczy bukiet ślubny w kształcie kuli z anemonów

torebka z kwiatów do ślubu Wrocław
Długi bukiet w formie kwiatowej torebki serca / Indigo EFD

Awangardowy bukiet ślubny we Wrocławiu
Awangardowy bukiet ślubny w formie zakładanego na dłoń rękawa / Indigo EFD


Trzeba wziąć pod uwagę także charakter sukni – do romantycznych koronek będą pasować lekkie, romantyczne bukiety z dodatkiem polnych i łąkowych kwiatów. Nowoczesne suknie dobrze skomponują się z odważnymi w formie bukietami. Przy klasycznej sukni zawsze odnajdzie się bukiet z dodatkiem róż czy piwonii. Można też zadziałać na zasadzie kontrastu – im bogatsza sukienka, tym prostszy bukiet.

Kolorystyka bukietu ślubnego a karnacja panny młodej

Wybór koloru zależy od wielu czynników – na pierwszym miejscu możemy postawić indywidualne upodobania kolorystyczne. Uroda panny młodej też ma znaczenie – śniade brunetki mogą pozwolić sobie na mocniejszą gamę kolorystyczną niż blondynki o jasnej cerze. Ważny jest nie tyle sam kolor, co jego odcienie. Bukiet z kwiatów w mocnym odcieniu fuksji i taki z lekko muśniętych kolorem piwonii zaliczymy do kategorii „różowy”. Aczkolwiek będą pasowały do zupełnie odmiennych typów urody.

Warto wziąć pod uwagę kolor włosów, karnację, kolor oczu, to, jaki będzie makijaż ślubny oraz fakt, czy lepiej wygląda się w barwach ciepłych czy zimnych, bo przecież każdy kolor ma wiele odcieni.

Bukiet ślubny Wrocław z Kwiaciarni EFD Indigo
Bukiet ślubny w energetycznych odcieniach fuksji / Indigo EFD

Bukiet ślubny o kształcie kuli Wrocław
Pastelowy, różowy, klasyczny bukiet ślubny

Bukiet slubny w intensywnym kolorze

Fioletowy bukiet ślubny / Kwiaciarnia Alma

Niebieski akcent w bukiecie panny młodej / Wromedia

Bukiet ślubny w intensywnych kolorach
Polny bukiet do ślubu, w intensywnych kolorach / Indigo EFD
Bukiet ślubny Indigo EFD
Bukiet ślubny z sukulentami z mocnym różowym akcentem / Indigo EFD

W tym sezonie floryści odchodzą od bukietów monochromatycznych – wybierają raczej kilka odcieni jednego koloru, lub kilka pasujących do siebie kolorów i łączą je z zielenią. W ostatnich latach bukiety zyskały na naturalności – nieco w cień schowały się ozdoby z koralików, drucików i kryształków, a na pierwszy plan wyszło naturalne piękno kwiatów. Rzadziej widujemy wachlarze, berła i kalie.

Zwarta forma bukietów-kuli rozluźniła się nieco, a do klasycznych róż, tulipanów, kalii i eustomy dołączyły kwiaty polne i ogrodowe, a także te mniej znane gatunki. Dodaje to wiązankom lekkości i indywidualnego charakteru.

Bukiet ślubny Wrocław Kwiaciarnia Alma

Kolorowy bukiet ślubny pastelowych odcieniach / Kwiaciarnia Alma

Pastelowy bukiet ślubny / Kwiaciarnia Nerina

Przypinki, wianki, dodatki florystyczne

Na wiosenne i letnie śluby idealnie sprawdzają się wianki i przypinki do włosów wykonane z żywych kwiatów. To dodatek, który pięknie odnajdzie się w stylu boho – rozpuszczonych włosach i lekkich, zwiewnych sukienkach. W minimalistycznej wersji może być też uzupełnieniem eleganckiego i klasycznego looku.

Florystyczne ozdoby dla panny młodej powinny stanowić komplet z bukietem ślubnym. Ważne jest również wyważenie proporcji poszczególnych elementów. Kwiaty mają podkreślać urodę panny młodej, a nie ją przytłoczyć.

Bukiet ślubny Wrocław
przewodnik-mlodej-pary-brajt-(14)
Bukiet ślubny oraz bransoletka i przypinka ze storczykami: Kwiaciarnia Alma
Wiosenny wianek ślubny wrocław
Młoda para w stylu boho klasycznym
Bukiet ślubny Decoki

Bukiet ślubny i wianek z sesji okładkowej PMP: Decoki

Przypinka dla pana młodego

Przypinka pana młodego powinna być wykonana w takim samym stylu jak bukiet panny młodej i z kwiatów, które możemy w nim znaleźć. W wersji hiper męskiej może być bez kwiatów – wykonana jedynie z zielonych roślin. Jeśli pan młody decyduje się na włożenie kwiatu do butonierki (dziury w klapie garnituru), kwiat ten również powinien wyglądać niczym wyjęty z bukietu przyszłej żony.

Przypinka pana młodego Wrocław
Przypinka dla pana młodego
kwiaciarnia wrocław bukiet ślubny
Wiosenny bukiet ślubny i przypinka dla pana młodego Alma
przewodnik-mlodej-pary-brajt-(31)
Przypinka dla pana młodego / fioletowy storczyk

O czym jeszcze warto pamiętać?

Na końcu warto jeszcze wziąć pod uwagę styl planowanej uroczystości i kolorystykę sali weselnej oraz kościoła. Ważna jest również pora roku i dostępność poszczególnych gatunków kwiatów. Niejednokrotnie już pisaliśmy jak itsotny ma to wpływ na cenę całości dekoracji.

Ważne jest także to czy nie jesteś uczulona na jakieś kwiaty i czy zniesiesz intensywny zapach na dłuższą metę. Dotyczy to zarówno bukietu ślubnego jak i dekoracji z żywych kwiatów. Znane są przypadki omdleń spowodowanych powalającą wonią lilii, na szczęście coraz rzadziej zamawianych do ślubu.

Bukiet ślubny Wrocław
Bukiety ślubne – propozycje na każdą porę roku

wpis archiwalny PMP

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :