Oksfordy do ślubu

Najbardziej klasycznym formalnym obuwiem ślubnym dla panów są oksfordy czyli wiedenki lub richelieu.

Historia oksfordów w skrócie

Te eleganckie buty formalne, współcześnie pożądane w eleganckich męskich stylizacjach, mają anglosaski rodowód sięgający początku XIX wieku. Podobno ich nazwa wywodzi się od nazwy szkockiego zamku Balmoral. Stąd oxfordy w wersji za kostkę i na guziki do dziś nazywamy z angielskiego balmoral boots. Dlaczego więc oxfordy? – Podobno od uniwersytetu Oxford, gdzie studenci uniwersytetu dla wygody zaczęli używać krótkich, jak na tamte czasy, i wygodniejszych półbutów za kostkę, które nazwali także z oxonian boots. A stąd już w spolszczonej wersji oksfordy.

Wiedenki, oksfordy czy richelieu

Arystokracja w wiekach średnich nosiła wysokie buty zapinane na sprzączki lub guziki. Swój udział w tym miał narcystyczny król Francji Ludwik XIV, który nie grzeszył wzrostem, więc wprowadził modę na męskie buty na obcasach. Francja – elegancja. Francuska nazwa oksfordów to dla odmiany richelieu. W IX wieku za daleko nam było do Londynu, a część Polski wchodziła wówczas w skład Cesarstwa Austriackiego. Wielu rzemieślników kształciło się w Wiedniu. Terminowanie w wielkim świecie obcującym z kulturą, wytwornością i bogactwem handlu zaowocowało spolszczeniem nazwy tego formalnego ręcznie wykonywanego obuwia na wiedenki. Nazw oksfordy, wiedenki czy richelieu używamy więc wymiennie.

Oksfordy do ślubu

Oksfordy to absolutna klasyka męskiego obuwia. Charakteryzuje je zamknięta przyszwa, czyli przednia część buta obejmująca część nad palcami i wszyte pod nią dwie boczne części z dziurkami na sznurówki. Nadaje im to smukłości i czystości formy. Uznawane są za najbardziej eleganckie buty dla panów. Wykonane w wersji tradycyjnej, czyli z czarnej licowanej skóry, te smukłe buty są idealne do strojów formalnych. Świetnie zaprezentują się także z eleganckim garniturem czy frakiem. Najbardziej formalną formą oksfordów jest model w kolorze czarnym. Z całą pewnością, im mniej zdobień, tym buty są bardziej oficjalne. Na wielkie wyjścia, specjalne okazje i imprezy wieczorowe.

Czarne klasyczne oksfordy obuwie formalne do ślubu
Czarne oksfordy do ślubu i na formalne okazje / Diuk Wrocław
Obuwie formalne do ślubu czarne oksfordy Brogs Wrocław
Czarne oksfordy z noskami

Odmiany i podział oksfordów

Podział ze względu na przeszycia wiedenki dzielą się na:
Lotniki wykonane są z jednego kawałka skóry. To najbardziej wyrafinowana i najtrudniejsza do uszycia odmiana oksfordów. Wymaga jednolitego kawałka skóry i nie lada umiejętności rzemieślniczych. Najmniejszy błąd w naciągnięciu na kopyto powoduje marszczenie i tym samym dyskwalifikuje jakość super lotnika.
Fason z jednolitą przyszwą czyli wersja pomiędzy lotnikami a wersją z noskiem.
Cap Toe ze szwem w przedniej części buta, w miejscu zginania podczas chodzenia. Nie tworzą się tam widoczne zagięcia. Szew na nosku jest więc w oksfordach bardzo popularny i chyba ze względów praktycznych jest to najczęściej kupowany fason.

Odnoście zdobień oksfordy dzieli się na plain czyli bez zdobień; half (semi) brogues oraz full brogues.

Czarne lotniki oksfordy do ślubu Brogs Men's Wrocław
Szyte ręcznie czarne lotniki oksfordy na specjalne okazje
Czarne lotniki oksfordy do ślubu
Szyte ręcznie czarne lotniki oksfordy
Brązowe lotniki oksfordy do garnituru z przydymionymi noskami
Brązowe lotniki oksfordy z przyciemnianymi noskami
Brązowe lotniki oksfordy do garnituru Brogs Wrocław

Jakie oksfordy do ślubu są najbardziej formalne

Najbardziej formalne wiedenki są w kolorze czarnym. Na wielkie wyjścia, specjalne okazje i wieczory. Generalnie im jaśniejszy garnitur i wcześniejsza pora, tym jaśniejsze mogą być oksfordy. Najbardziej formalnym materiałem z jakiego wykonane są wiedenki to skóra licowa, w dalszej kolejności nubuk i zamsz. Choć względy praktyczne nie idą w parze z tym poglądem, podobno im mniej przeszyć i zdobień mają oksfordy, tym są bardziej eleganckie.

Uwaga: do smokingu możemy włożyć buty ze skóry nielakierowanej. Muszą być one jednak mocno wypastowane. Najlepiej na tak zwane „lustro”. Ogólnie do casualu oksfordy się kompletnie nie nadają. Są zbyt formalne, tym samym najmniej uniwersalne. Nielakierowane oksfordy wkłada się do garnituru wieczorowego.

Kolory wiedenek do mniej formalnych stylizacji

Wychodząc od wersji wysoce formalnej czyli czarnej, w miarę rozjaśniania koloru skóry obuwia, panowie mogą wkładać oksfordy do ciemnych dziennych garniturów. Granatowe i wiśniowe oksfordy to rzadkość. Klasyczne są raczej w kolorze czekoladowego brązu lub koniaku. Tutaj można pobawić się stylizacjami i zestawiać wiedenki z bardziej casualowym strojem. Powiedziałabym, że wówczas buty „przypomną o stosownej okazji”, nawet jeśli kolorystyka czy tkaniny będą w jaśniejszej tonacji i mniej formalnym kroju. Oksfordy i bawełniane spodnie na letni ślub? – Pewnie:)

Koniakowe oksfordy będą świetnie prezentowały się z formalnym garniturem w kolorze granatowym czy grafitowym.

Oksfordy do ślubu to naprawdę świetny wybór. Te buty są podstawą obuwniczej garderoby eleganckiego mężczyzny. Szyte ręcznie, ze względu na ponadczasowość, posłużą na długie lata i wielkie wyjścia.

I na koniec – gdybyście zachodzili w głowę co to jest ta otwarta i zamknięta przyszwa – przyznam, że musiałam to ustalić pisząc ten artykuł 🙂

Jak wygląda otwarta i zamknięta przyszwa w butach męskich
źródło: linkedin.com

-SAG-

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :