9 zasad rozsadzenia gości weselnych

Jak komfortowo usadzić gości weselnych? Bliżej młodej pary usiądą świadkowie, rodzice, przyjaciele czy rodzina?

Usadzanie gości weselnych na sali wiąże się z niezłą logistyką. Szczególnie, że narzeczeni nie znają wszystkich na tyle dobrze, by pozostawić ten wybór losowi. W przypadku więzów rodzinnych można poprosić o poradę rodziców. Aby zminimalizować potencjalne „wpadki”, zerknijcie na poniższe zasady, które potraktujcie jako wskazówki. Bo główną zasadą na weselu jest ta, by się dobrze bawić. Goście często i tak mieszają się, zamieniają miejscami, tańczą, wychodzą na zewnątrz i grupują według uznania. Ale jakaś baza na początek musi być.

1. Plan sali i winietki na weselnych stołach

Aby uniknąć problemów ze wskazaniem miejsc przy weselnym stole i potencjalnego chaosu na wejściu, zaplanujcie z wyprzedzeniem rozsadzenie gości i przygotujcie bileciki imienne na stoły. Przy wejściu na salę weselną postawcie tablicę z planem przedstawiającym rozkład miejsc siedzących, z nazwiskami gości przy konkretnych ponumerowanych stołach.

2. Stół główny w ujęciu tradycyjnym

Honorowe miejsca pośrodku stołu tradycyjnie zarezerwowane są dla Nowożeńców. Przy stole głównym w kolejności mogą zasiadają: ŚwiadekMatka pana młodegoOjciec pana młodego – centralnie: Panna młoda i Pan młodyMatka panny młodejOjciec panny młodejŚwiadkowa lub w pierwszej kolejności świadkowie, a następnie rodzice.

W wersji nieoficjalnej, coraz popularniejszej – obok młodej pary i świadków siedzą najbliżsi przyjaciele młodej pary. Możliwości rozsadzania gości zależą naturalnie również od kształtu sali sposobu ustawienia stołów.

stoly_mieszane

Ustawienie stołów mieszanych z przykładowym rozsadzeniem gości


stoly_t_u

1 – Ustawienie stołów w literę „T”, 2 – Ustawienie stołów w literę „U”


stoly_okragle

Ustawienie stołów okrągłych z przykładowym rozsadzeniem gości


stoly_l_obirkt_zam

3 – ustawienie stołów w literę „L”, 4 – ustawienie stołów „obiekt zamknięty”


stoly_m

Ustawienie stołów w literę „M” z przykładowym rozsadzeniem gości

3. Najbliższa rodzina

Członków najbliższej rodziny zwyczajowo sadza się najbliżej stołu głównego. Ważne, aby kobiety i mężczyźni zostali posadzeni na przemian. Wskazując miejsca pozostałym członkom rodziny oraz gościom zwróćcie uwagę, aby nie stworzyć wyizolowanych grupek, które będą bawiły się jedynie we własnym gronie.

4. Rozsadzanie singli i gości według kryterium wieku

Jeśli na weselu będą osoby, które przyjdą same, nie sadzajcie ich wyłącznie w towarzystwie par, bo mogą czuć się osamotnione. Warto wymieszać singli tak, by przy stole znalazły się także inne osoby, które przyszły na wesele bez towarzystwa.

Nie sadzajcie obok siebie osób mocno zróżnicowanych wiekowo, gdyż mogą mieć kłopot ze znalezieniem wspólnych tematów. Optymalnie jest oczywiście usadzenie obok siebie osób, które się znają i są w podobnym wieku.

5. Kontakty między rodzinami

Zastanówcie się nad takim przydziałem miejsc, aby reprezentanci obu rodzin mogli nawiązać wzajemne kontakty. Zazwyczaj rodzice młodej pary mieli już okazję by się zapoznać. Natomiast ciocie, wujkowie czy dziadkowie – niekoniecznie. Będzie to więc dobra okazja do bliższego poznania się.

6. Jak rozsadzić skłóconych gości?

Ludzie są tylko ludźmi i niestety bywa, że na wesele zapraszamy osoby, o których wiemy, że są ze sobą skonfliktowane. Oczywiste więc jest, że skłóceni goście nie powinny siedzieć przy tym samym stole. Jeśli jest to możliwe usadźcie ich plecami do siebie. Możliwie jak najdalej od siebie. Jeżeli jednak musi to być jeden długi stół, to pamiętajcie – zawsze po dwóch stronach stołu i w jednej linii, nigdy naprzeciw siebie.

7. Stół weselny dla dzieci

Ustalcie, czy na weselu będą także dzieci. Jeśli będzie kilkuosobowa grupa w wieku 3-8 lat – wytyczcie im osobny stolik (najlepiej blisko łazienki) z menu odpowiednim dla dzieci oraz przekąskami i sporą ilością napojów. Dzieci przy takim stoliku powinny być w podobnym przedziale wiekowym. Dla nich też warto pomyśleć o weselnych atrakcjach. Dodam jednak, że nastolatki nie będą zadowolone jeśli zostaną posadzone przy stole z maluchami.

8. Stół dla weselnych usługodawców

Pamiętajcie o miejscach dla pozostałych uczestników przyjęcia – konsultanta ślubnego, członków orkiestry, kamerzysty, fotografa, itp. O ile o miejscach dla orkiestry zwykle się pamięta, to już zdarza się, że fotograf czy kamerzysta nie mają gdzie usiąść. Obiad dla wszystkich i poczęstunek, nawet w skromniejszej wersji niż na stołach gości – jest standardem.

9. Ilość miejsca przy weselnym stole

Zadbajcie o to, aby każdy z gości miał swobodny dostęp do swojego miejsca. Stoły nie mogą stać zbyt blisko siebie i zbyt blisko ścian. Jeśli na sali stoi długi rząd prostokątnych stołów, zobaczcie czy nie wygodniej rozdzielić je i zrobić przejścia między nimi tak, aby goście nie musieli obchodzić stołów dookoła. Krzesła mają ok. 40-50 cm szerokości, jednak pomiędzy nimi powinno się zachować 30-centymetrowe odstępy. Zwróćcie też uwagę na krzesła, które stoją przy łączeniu stołów, aby krzesło nie stało przy nodze stołu – nikt nie chciałby spędzić całego przyjęcia w tak niewygodnej pozycji. Przeanalizujcie to, co mówi właściciel sali – jeśli wydaje się Wam ona mała, a właściciel przekonuje, że mieści się w niej 140 osób, lepiej zmierzyć stoły i dokładnie wszystko przeliczyć, aby Wasi goście nie siedzieli ściśnięci, a stolik dla kuzynostwa nie stał w przedsionku.

Te infografiki orientacyjnie pozwolą oszacować, ile osób komfortowo zmieści się przy stołach weselnych:

Kwadratowe stoły weselne:

stoly_weselne_prostokatne

 Okrągłe stoły weselne:

Przy stołach weselnych zmieści się mniej osób niż w tej samej sali przy kwadratowych. Jeśli jest podane, że sala mieści np. 150 osób, należy założyć, że przy okrągłych stołach zmieści się ok. 130 osób. Często stół pary młodej jest wyróżniony dodatkową dekoracją.

stoly_weselne_okragle

 

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :