Ile włożyć do koperty na wesele?

Ile włożyć do koperty na wesele ?

Ile wypada dać w kopercie na wesele? Jaka kwota będzie minimalna, by nie wyjść na sknerę lub ignoranta? Co podpowiada tradycja a co zdrowy rozsądek?

Koperta na wesele

Wesele kosztuje. Koszty związane ze stylizacją młodej pary to jedna sprawa. Sukienka może przecież kosztować 3 a może też 8 tysięcy. Pan młody może włożyć elegancki smoking, może też zadowolić się garniturem z outletu. Są jednak także inne wydatki związane bezpośrednio z przygotowaniem wesela. Większość gości decyduje się na prezent w postaci gotówki włożonej do koperty. Prezent może Was wynieść taniej, ale tu apel – upewnijcie się, że jest im potrzebny i pożądany.

Jaką kwotę włożyć w kopertę na wesele?

I tu często pojawia się odwieczny problem: ile dać? Jakie jest to minimum? – Często odnosimy się do tradycyjnego „za talerzyk” czyli tyle, aby zwrócił się przynajmniej koszt na osobę, jaki przypada na gościa weselnego. W 2021 roku, kiedy to ceny poszły w górę, podejrzewam, że rozsądnie jest włożyć 500-600 zł od pary. Przyjęcia ze względu na pandemię mają często ograniczoną liczbę gości, a im jest ich mniej, tym cena za osobę bywa wyższa. To minimum dla znajomych, kuzynów, dalszej rodziny.

Wiele może Wam też powiedzieć miejsce przyjęcia. Jeśli wesele odbywa się w przysłowiowej stodole, jasne jest, że koszt za osobę będzie niższy niż przyjęcia w czterogwiazdkowym hotelu. Ale bez spinania. Jeśli jesteście zaproszeni w ekskluzywne miejsce, oznacza to, że macie się w takim właśnie miejscu świetnie bawić i moim zdaniem nie zobowiązuje Was to do włożenie większej kwoty do koperty. Dla mnie oznacza to, że organizatorów na to stać i nie czekają na podsumowanie kopert by sprawdzić czy wesele „się zwróciło”. Swoją drogą nie znoszę tego sformułowania.

 

Ile do koperty dają chrzestni, świadkowie, dziadkowie, rodzeństwo?

Bliskie pokrewieństwo to większe zobowiązania. Tak według tradycji. Utarło się, że nie wypada tu dać mniej niż 1000 złotych. Ale: babcia z rentą 1200 może mieć z tym kłopot. Chociaż jak znam babcie, dają większe kwoty, nawet jeśli miałyby przez pół roku jeść suchy chleb. Od świadków oczekuje się większej kwoty, chociaż moim zdaniem niesłusznie, bo przecież mają też dodatkowe obowiązki względem młodej pary. Chrzestni – tu zależy czy są to osoby, z którymi utrzymujemy bliskie relacje czy też chrzestni „nominalni”, jak ich nazywam – z którymi nie mamy przez większość życia żadnego kontaktu. Kwoty zależą tu od możliwości i statusu finansowego zaproszonych. Moim zdaniem, jeśli kogoś stać, miło by było, by włożył do koperty sporą sumę, voucher na weekendowy wyjazd czy weekend w SPA dla dwojga. To też przejaw serdeczności w stosunku do młodej pary. Znajoma na przykład dostała od rodzeństwa voucher do hotelu nad morzem na za 5 tysięcy – złożyło się rodzeństwo i wszyscy szczęśliwi. Rodzeństwo samo zdecydowało jak dzielą koszty, bo finansowo stoją bardzo nierówno. Ładny gest:)

Daj tyle na ile Cię stać

Jakże rozsądnie brzmi ta opcja, prawda? Jeśli Twoja sytuacja finansowa jest naprawdę słaba – nie rezygnuj z udziału w weselu. Nie dawaj pustej koperty (tak, tak, zdarzają się takie „perełki”), nie przejmuj się konwenansami. Radzę włożyć do koperty piękną kartkę, odręcznie i od serca wypisane życzenia, w których napisz, że kiedy przyjdzie lepszy czas, zaprosisz młodą parę na uroczystą kolację lub w inny sposób „zrekompensujesz im” zaistniałą sytuację. Dla mnie to nie przejaw słabości, ale wręcz odwagi, zaufania i szacunku do nowożeńców. Jeśli to fajni ludzie, z pewnością to docenią. Jeśli nie – nie Twój problem.

Ile dać gdy młodzi są majętni a my nie

Ile do koperty gdy stać Cię na mniej niż byś chciał dać? Taka sytuacja: coraz częściej ślub biorą pary przed 30-tką, samodzielne finansowo, z dobrymi zarobkami, własnymi biznesami, świetnymi perspektywami. Czujesz, że aby sprostać oczekiwaniom, powinieneś dać nie mniej niż 1000 złotych, bo mniej nie wypada. A niby dlaczego? Skoro zostałeś zaproszony na przyjęcie, to znaczy, że jesteś pożądanym gościem. Jeśli masz z tym problem, to wierz mi – jest to najczęściej problem wyłącznie w Twojej głowie. Nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze. Może na przykład będziesz najlepszym wodzirejem sezonu?

Może po prostu narzeczeni Cię bardzo lubią. Wspaniałej zabawy:)

p.s. Do koperty z życzeniami wkładamy drugą z pieniędzmi. Wysyp gotówki z kartki jest niezbyt elegancki.

-SAG-

 

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :